След като Twitter вече има нов собственик и той действа със замах. Става дума разбира се за ексцентричният милиардер Илон Мъск, който малко след придобиването на платформата уволни ръководството на компанията, но и някои други служители. Междувременно обаче се появиха и данни за това, че Мъск може да се опита да вдъхне нов живот на приложението за видеосподеляне Vine.
Vine беше придобито от Twitter и след това закрито. Вчера Мъск публикува анкета, в която потребителите в Twitter можеха да отговорят на въпроса дали искат завръщането на Vine. В нея се включиха малко над 4.9 млн. човека, като 69.6% от тях гласуваха „За“. Предвид популярността на подобен тип платформи в момента, като TikTok, подобен ход изглежда логичен за технологичния милиардер.
https://twitter.com/elonmusk/status/1586918804780630016
Все още е трудно да се каже дали става дума за сериозна идея или за поредната шега на Илон Мъск. Много от нещата, които той пуска в социалната мрежа могат да се възприемат като провокиране на общественото мнение от най-богатия човек на Земята. От друга – именно чрез подобна анкета той стартира процедурата по придобиването на Twitter. За момента едно е сигурно – Мъск привидно се съгласява с идеята, че видео съдържанието би трябвало да е вградено директно в Twitter, а не отделено.
В разгара на всичко това обаче се появи и информация, която подсказва, че Мъск изглежда не се шегува и наистина може да възроди Vine. Изглежда екипът на милиардера е наредил на инженери от компанията да разгледат кода на закритата видеоплатформа и да преценят колко работа ще е необходима за възстановяването на услугата. Новината идва от The Verge, които цитират служител на Twitter. Освен това изглежда се залага и на доста агресивен график за това, като целта е активирането на Vine преди края на годината.
Twitter придоби платформата за кратки видеа през 2013 г., но компанията пропусна възможността да я превърне в успешно предложени като TikTok. Тогавашният главен изпълнителен директор на Twitter, Джак Дорси, реши да сложи край на Vine няколко години по-късно.
Първоначално Vine предлагаше възможност за публикуване на клипове с дължина до 6 секунди, а по-късно това беше разширено до 140 секунди. Междувременно в момента TikTok позволява качването на клипове с дължина до 10 минути. Все още има спорове за закриването на Vine. Някои смятат, че тя е изпреварила времето си, особено предвид настоящия успех на TikTok. Според други, Twitter просто не е имал идея какво да прави с нея, като я взел за потенциално готово решение за интеграция на видеосъдържание в социалната мрежа.
В случай, че Vine се завърне, платформата ще съществува в един доста по-различен свят спрямо средата на миналото десетилетие. TikTok е лидерът, който останалите копират в момента. Мъск изглежда вече събира информация за възможните подобрения, които може да въведе, за да има шанс за конкуренция. Vine може да стане и вградена част от Twitter, с което да има стартова база от абонати.
Сагата с Vine разбира се е само част от бурята от събития, която в момента е обхванала Twitter. Има силни индикации, че са възможни съкращения в компанията, което би затруднило дейността ѝ по модериране на потенциално опасно съдържание. Първоначалната информация беше за 75% уволняване на целия персонал на компанията, а сега е за по-умерените 25%. Последните донякъде бяха планирани още от предходното ръководство, в опит да се овладеят разходите. Освен това се очаква процесът за установяване на "оригиналните профили" да се интегрира в абонаментния и платен план Twitter Blue, който от своя страна изглежда ще поскъпне значително, до близо 20 долара (около 40 лв.) в САЩ. Предстои все пак да видим какви ще са конкретните бъдещи стъпки, които Мъск ще предприеме.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари