Meta съветва как да забелязваме романтични онлайн измами

Стоян Ненов Последна промяна на 14 февруари 2025 в 16:03 351 0

Meta съветва как да забелязваме романтични онлайн измами

Снимка Meta

Meta съветва как да забелязваме романтични онлайн измами

Февруари носи клишето, че е месецът на любовта заради празника на св. Валентин, но той има и своята тъмна страна. А именно, че много самотни хора стават още по-податливи на онлайн измами с романтичен привкус.

Естеството на човека е да търси партньор, като в наши дни това се оказва много трудно за мнозина поради множество причини. Те могат да са най-различни, като всички дават възможност на измамници да се възползват от уязвимостта на хората.

Точно около празника на влюбените традиционно има ръст на романтичните измами. Затова самият ИТ гигант Meta реши да предупреди потребителите да внимават и да им даде съвети как да се защитят, съобщава MakeUseOf. Компанията има достатъчно опит, имайки предвид, че е собственик на Facebook, WhatsApp, Instagram, Messenger и Threads. Освен това от доста време има и секция за онлайн запознанства във Facebook, така че със сигурност е „видяла“ както добрите, така и лошите страни на романтичните контакти по интернет.

Meta описва, че романтичните измами могат да бъдат приложени навсякъде в интернет. Най-често това са социалните мрежи, но се срещат и в онлайн форуми или дори по имейл и текстови съобщения. При последните обикновено се действа на случаен принцип, докато някой „клъвне“ и отговори, след което се преминава към стандартния подход – омайване, много обещания, прекрасни разговори и изграждане на доверие. До един момент, в който измамникът ще поиска пари или пък ще предложи „сигурна инвестиция“

Затова Meta съветва първо да се внимава с непоисканите съобщения. Те могат да идват от най-различни профили. Обикновено са доста детайлни, за да вдъхват доверие, че са реални. Може да имат много „приятели“, да публикуват редовно, да са дали подробни описания за себе си, включително и месторабота. Често искат по-малки суми, например за покриване на разходи за доставка за подарък, за телефонен разговор или нещо подобно.

Популярни са и романтични измами от профили, които се представят за различни знаменитости. Да, странно е, че световноизвестен спортист например ще търси любовта по интернет, но пък той си има перфектното оправдание – така може да е себе си и да бъде харесан заради истинската му същност. И въпреки че е много богат, иска пари, за да е сигурен в сериозните намерения на новата си любов или пък просто е във финансови затруднения и се нуждае от помощ.

Друга измама са онлайн агенции, които обещават съдействие за намиране на любовта. Те примамват потребители от различни държави, като казват, че ще им помогнат да се свържат с идеален за тях партньор, често в далечна страна. Тази измама обикновено е насочена към хората в развиващи се държави с обещанието, че новият им партньор ще е от развита страна и ще им съдейства с преместването.

Meta казва, че има активни системи за защита от тези и други измами. Те работят във Facebook, Instagram, Messenger и WhatsApp. Могат да предупреждават потребителите, че профилът, с който си чатят все по-разгорещено, има история на съмнително поведение и трябва да са бдителни. Ще излизат и други предупреждения с обща информация за рисковете и обичайните практики на измамниците. Най-вече обаче, потребителите трябва да са разсъдливи, да не се поддават на емоциите и да са подозрителни към всякакви подобни опити за контакт и искания за съдействие.

    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !