Как да тествате AI възможностите на своя компютър

Стефан Николов Последна промяна на 31 август 2024 в 20:43 633 0

Как да тествате AI възможностите на своя компютър

Снимка Life Hacker

Как да тествате AI възможностите на своя компютър

Изкуственият интелект (AI), и по-конкретно генеративният AI, вече са толкова значими технологии, че често се споменават преди всичко друго при представянето на нови продукти - от серията Pixel 9 до фамилията компютри Microsoft Copilot+. Тези устройства получават все повече AI функции и все повече компоненти, предназначени за AI задачите. Ако се чудите доколко добре вашият компютър може да се справи с най-често срещаните в момента AI задачи, обърнете се към наскоро представения бенчмарк Geekbench AI 1.0 създаден от експертите по сравнителни тестове от Geekbench.

Изданието Life Hacker уточнява, че по същество това е стрес-тест за вашия хардуер със специално разработени задачи, който ви помага да добиете представа за това колко мощна е вашата система - и как тя се съпоставя с другите компютърни системи. Можете да направите сравнителен тест на много различни компоненти на компютъра си, но в тази ситуация фокусът пада върху тестването на ИИ производителността.

Стартирайте новия AI бенчмарк и той ще провери доколко добре компютърът ви може да изпълнява задачи, които обикновено се изпълняват от изкуствен интелект: откриване на обекти и разпознаване на лица в снимки, генериране на ново изображение въз основа на стила на съществуващо или превод на различни езици. Може да използвате уеб приложения за тези задачи, но тези бенчмаркове ви показват колко добре конкретно вашият компютър може да се справи с тях на чисто локално ниво.

Съвременните компютърни системи вече имат специализирани невронни модули (NPU) - процесори, създадени за обработването на AI задачи. Тези задачи обикновено изискват по-различни видове изчисления и работни процеси, отколкото по-обикновените изчислителни процеси, така че наличието на хардуерни компоненти, създадени специално за тях, може да ускори всичко (по същия начин, по който GPU или Graphics Processing Unit е специално проектиран за обработката на изображения).

В края на теста Geekbench AI дава три резултата: Пълна прецизност, половин прецизност и квантувана. Full Precision (пълната прецизност) отразява AI задачите, при които се изискват високи нива на точност и поставят най-много изисквания към системата, докато другите две правят известен компромис между точността и скоростта (това често се изисква, ако ефективността е важна).

За да се възползвате от възможностите на новия бенчмарк, влезте в уеб страницата за изтегляне на Geekbench AI и намерете версиите за Windows, macOS и Linux (както и линкове към Google Play Store и Apple App Store, ако искате да използвате бенчмарковете на мобилните си устройства). Всички тези програми са лесни за използване, дори и да нямате никакъв опит с използването на подобен тестов софтуер.

Основният интерфейс на Geekbench AI на работния плот най-напред показва известна информация за вашата система, включително операционната система, която използвате, и процесора, който е инсталиран. След това получавате описание на това, което ще обхваща бенчмаркът. (Имайте предвид, че изпълнението на теста ще отнеме няколко минути).

Резултатите на вашата система ще се появят в уеб браузъра и можете да разгледате и другите резултати, публикувани от други устройства, чрез същия портал. Имайте предвид, че резултатите са калибрирани спрямо базова стойност от 1500, която отразява производителността на процесора Intel Core i7-10700. По-високите резултати показват по-ефективна работа с изкуствения интелект.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !