OpenAI беше основана през декември 2015 г. като неправителствена организация (НПО) с идеална цел. Съоснователите ѝ, сред които тогава е и Илон Мъск, създават OpenAI с идеята тя да бъде гарант за разумното развитие на изкуствения интелект и той да не се превърне в технология, която да застраши човечеството.
Няколко години по-късно OpenAI всъщност е водещ разработчик на AI и алгоритмите ѝ са се превърнали в мерилото за сравнение на всички останали. Илон Мъск не е част от проекта от години и дори е сред неговите основни критици. OpenAI е обвързана с ИТ гиганти, като Microsoft е основен неин инвеститор с вложение от около 13 млрд. долара.
За да постигне всичко това, OpenAI вече промени структурата си и е частична корпорация. Тя обаче смята, че е нужно да се преквалифицира в традиционна фирма, за да може да продължи развитието си. И вече е започнала процес по реализирането на тази цел, съобщава Ars technica.
OpenAI е подала документи за трансформацията си, като смята, че процесът ще приключи през 2025 г. Тогава тя ще стане компания с централа в Делауер. Тя ще има право да има акционери, а не само инвеститори. Ще може да генерира и събира печалба от дейността си и ще има възможност да участва и на борсата, ако реши.
OpenAI ще кандидатства за тип компания, която трябва да се грижи и за интересите на обществото, подобно на неправителствена организация. Отговорностите ѝ обаче ще са по-малки от тези на НПО и най-вече – ще може да трупа печалба.
В аргументите си за преструктурирането, OpenAI казва, че използва печалбите, за да инвестира в развитието на технологии, които да ѝ помогнат да реализира основната си мисия. Тя остава непроменена и е „гарантирането, че общият изкуствен интелект (AGI) ще бъде от полза за цялото човечество“.
Освен това OpenAI ще запази и НПО структурата, а новата корпорация ще е отделна, като НПО-то ще притежава дялове в нея. Все още не е уточнено какъв процент. Това ще бъде решено от независими финансови надзорници, които ще направят оценка на OpenAI. Дяловете ще бъдат изчислени така, че новата структура да „умножи“ направените досега дарения, които са издържали организацията.
„Нашият план ще създаде една от най-добре финансираните неправителствени организации в историята“, казва OpenAI в документите си. Тя допълва, че промяната е необходима, тъй като разходите за разработка на AI ще продължават да растат все повече. Новата структура ще позволи на OpenAI да развива търговска дейност, а НПО-то ще „назначи ръководство и служители, които ще продължат благотворителни инициативи в сектори като здравеопазване, образование и наука“.
OpenAI допълва, че някои от конкурентите ѝ, включително Anthropic и xAI, вече използват подобна корпоративна структура. Очаква се, че Илон Мъск отново ще се противопостави на предложението. Той вече го критикува публично, а освен това подаде и документи в съда, с които иска преструктурирането да бъде спряно.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари