
Батериите продължават да са най-уязвимият компонент в модерните ИТ устройства. Докато всичко останало се развива с все по-бързо темпо и става все по-добро, батерията остава елементът, който създава най-голямо недоволство сред потребителите. Най-вече защото не успява да издържи на напредъка на процесорите и софтуера.
Така се получава ситуация, в която модерните устройства издържат по-малко време на батерия, въпреки че предлагат много по-добра енергийна ефективност и значителни подобрения в софтуерната оптимизация. Стандартите за бързо презареждане донякъде компенсират този недостатък, но пак – потребителите трябва да търсят зарядното по-често.
И на фона на всичко това, батериите си имат и други проблеми. Един от тях е подуването. То се случва сравнително рядко на фона на общия брой устройства, но въпреки това мнозина са се сблъсквали с тази ситуация, отбелязва How-to Geek.
Подуването на батерията може да бъде сериозен риск за безопасността. Затова трябва да се полагат грижи, за да се намали вероятността да се случи.
Най-честата причина за този проблем е честото свърхзареждане на батерията, т.е. оставянето на зарядното включено след като процесът по зареждане е приключил. Ако това се случва редовно, може да увреди вътрешните химични процеси в батерията, да увеличи отделянето на газове в нея и съответно да доведе до подуване на корпуса ѝ.
Повечето устройства вече имат вградени защити срещу свърхзареждане, но все пак има и физични закони. Затова е добре да се включат и режимите за интелигентно зареждане. Те спират процеса при достигане на 80-90% заряд на батерията, което е по-добре за нея и в дългосрочен план.
Друга честа причина за подуване на батерията е прекомерното ѝ разреждане. Тоест, когато зарядът често е оставян да падне до нула или дори до под 10%. Това е вредно за дълготрайността ѝ, като ускорява намаляването на капацитета. Препоръчително е да се включва в зарядното, когато зарядът е около 20%.
Следващата причина за подуване са високите температури и влагата. Когато е горещо, това ускорява химичните реакции в батерията. Съответно се отделят повече газове, влошава се деградацията и може да се достигне до подуване. Влагата също може да отрази лошо, затова трябва да се избягват резките температурни разлики, оставяне на устройството на твърде студено или на пряка слънчева светлина.
Горещината, която се генерира при презареждане, особено с новите бързи стандарти, също може да е проблем. Затова тези режими може да се използват при необходимост, а и при самото зареждане, е добре устройството да се оставя на твърда повърхност, а не върху възглавница, завивка, дреха или нещо подобно.
Физическите повреди също могат да доведат до подуване на батерията. Ако устройството е било изпускано от високо, удряно силно или притискано, това може да увреди защитните слоеве на батерията и да доведе до нежелани реакции.
Фалшиви или неизправни зарядни могат да са друга причина за подуване. Ако например не подават стабилен заряд или той не е с нужните спецификации, това води до стрес в батерията и съответно до различни проблеми с нея. Използвайте оригинални зарядни от производителя или такива, които са съвместими с изискванията на устройството.
Понякога причината е просто нормалното стареене на батерията. Това е естествен процес, който с годините е необратим. Но с правилните грижи, може да бъде отложен във времето.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари