През изминалите години сме свидетели на значителен напредък в технологиите за компютърно-мозъчен интерфейс. Тези решения имат голям потенциал, включително за медицински приложения в помощ на пациенти с разнообразни заболявания. Разбира се възможностите за използване не се ограничават само с това, но все още има да се извърви дълъг път до достигане на желаните резултати. Въпреки напредъка в последно време, способностите на технологията засега са доста ограничени.
Сред лидерите в областта е компанията Neuralink на Илон Мъск, която понякога прилага и противоречиви практики и техники. Сега обаче сме свидетели на нов голям играч в сферата, като става дума не за конкретна компания, а за държава с много ресурси.
Китай обяви плановете си да даде задачата на комитет за изготвяне на стандарти, които да направляват използването на компютърно-мозъчни интерфейси. Това е сериозен знак, че страната възнамерява да ускори развитието на тези нови технологии.
Предвижда се привличането на индустриални и технически експерти от корпорации, научни институти, университети и други сектори. Те ще трябва да изготвят серия от стандарти, включително кодиране и декодиране на мозъчни данни, комуникация на данни и визуализиране. Поне това сочат плановете споделени от Министерството на промишлеността и информационните технологии. От Министерството приемат и публични мнения по темата, като те могат да бъдат подавани до края на месеца.
Компютърно-мозъчните интерфейси са сравнително нов технологичен сегмент, в който сигнали от мозъка се използват за управление на външни устройства. Това може да са курсор на мишка, виртуална клавиатура или дори протеза. Най-популярните разработки в това отношение са на компанията Neuralink на Илон Мъск, която беше основана през 2016 г. Тя работи върху импланти, като за клинични изпитания набира хора с квадриплегия.
С анонса си, Китай разкрива, че има амбиции да ускори разработките си в това отношение, като се конкурира със западните компании. Досега усилията на страната бяха по-скоро в академични условия. Това се случва и на фона на призивите на Президента Си Дзинпин за засилване на собствените иновации на фона на доминацията на външни страни, които доминират определени стратегически технологии. В частност, вече се инвестират милиарди долари в сектора на полупроводниците, който попада под американски санкции, ограничавайки достъпа на Китай до ключови чипове.
Доста вероятно е всичко това да доведе до надпревара в сектора и най-вероятно до значителен напредък през идните години.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22358
1
06.07 2024 в 12:33
Последни коментари