
Наскоро започнаха първите публични тестове на роботизирани таксита от Tesla в Остин, Тексас. Те обаче доведоха до множество проблеми с трафика и шофирането. Тук е моментът да припомним, че изпълнителният директор Илон Мъск е обвързал финансовото бъдеще на Tesla с технологията за автономно шофиране, а с понижението на продажбите на Tesla залогът е голям.
Той заяви, че Tesla ще разшири услугата и в други градове в САЩ по-късно тази година и предсказа, че до втората половина на следващата година милиони Tesla ще работят напълно автономно. Феновете на Tesla, поканени на актуалния тест публикуваха видеоклипове с часове безпроблемно шофиране, но проблемите предизвикаха въпроси от федералните регулатори за безопасност по пътищата и експерти по безопасност на автомобилите.
Проблемите включваха влизане на роботизирани таксита на Tesla в грешната лента, сваляне на пътници в средата на многолентови пътища или на кръстовища, внезапно спиране, превишена скорост и каране по бордюра.
В един случай роботизирано такси се движеше в лента, предназначена за насрещно движение, в продължение на около 6 секунди. То беше влязло в кръстовище в лентата за ляв завой с включен мигач. След това воланът се разклати за момент и вместо да завие, автомобилът продължи направо в лентата за насрещно движение, което предизвика клаксон от колата зад него.
В друг инцидент автомобилът внезапно натисна спирачките, без да се вижда препятствие. В трето видео, заснето от друга кола, роботаксито спира внезапно два пъти по средата на пътя, докато минава покрай полицейски коли с включени светлини. Четвърто видео показва как наблюдателят за безопасност натиска бутон, за да спре робот-таксито, когато камион за доставки пред него започва да се движи назад. Tesla провежда теста с човешки наблюдатели за безопасност на предната седалка.
Tesla тества около 10 до 20 роботизирани таксита, които са стандартни Model Y с усъвършенстван софтуер, и предлага превози от неделя следобед. Говорител на град Остин заяви, че властите са наясно с проблемите на Tesla, документирани в социалните медии, като комуникират с компанията. Освен това полицейското управление активно сътрудничи на Tesla, за да гарантира, че полицаите могат да взаимодействат безопасно с роботизираните таксита.
Инцидентите, заснети от камерите, не са довели до произшествия, а един експерт заяви, че някои от тях отразяват решението да се постави акцент върху безопасността. Други компании също се сблъскаха с подобни проблеми: Waymo на Alphabet и Cruise на General Motors. През последните две години градските власти регистрираха десетки случаи, в които жители и власти съобщиха, че роботизираните таксита блокират движението, като спират по средата на пътищата, не реагират на указанията на полицията и не могат да се справят с аварийни превозни средства и затворени пътища.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари