Шефът на Intel иска да спаси компанията чрез сериозни съкращения на разходите

Стоян Ненов Последна промяна на 02 септември 2024 в 20:49 446 0

Шефът на Intel иска да спаси компанията чрез сериозни съкращения на разходите

Снимка Intel

Шефът на Intel иска да спаси компанията чрез сериозни съкращения на разходите

Изпълнителният директор на Intel Пат Гелсингер е подготвил мащабен план за спасяване на компанията, съобщава siliconAngle. Стратегията ще бъде представена пред борда на директорите този месец, но в голямата си степен вече е готова.

В изработването ѝ участват и други ключови лица в Intel, съобщава Reuters. Основната цел е огромно съкращаване на разходите и намиране на свеж капитал, включително чрез потенциално продаване на бизнеси и активи. Конкретно се споменава Altera, за която най-вероятно ще се търси нов собственик, тъй като Intel вече трудно си позволява финансирането на компанията.

Слуховете през последните седмици твърдяха, че Intel дори обмисля да отдели бизнеса си с производство на процесори и да го продаде. Източниците на Reuters обаче казват, че подобна идея не фигурира в стратегията на Гелсингер, но има и уточнение, че работата по плана не е приключила и до средата на септември може да има още промени по него.

Intel вече е отделила производството от разработката. От началото на тази година компанията съобщава отделно финансовите резултати на двата отдела. Основната идея на разделението беше потенциалните клиенти на един от двата бизнеса да нямат достъп до търговските и технологични тайни на другия. Това може да се окаже от полза и при евентуално продаване на производствения капацитет.

През август т.г. Intel обяви, че иска през 2025 г. да свие разходите си със 17% и те да паднат до 21.5 млрд. долара. Компанията се принуди на това решение след като прогнозата за финансовите ѝ резултати за третото тримесечие се оказа по-ниска от очакваното. Затова стратегията за свиване на разходите трябва да бъде още по-дръзка. Тя включва и предложение за спиране или отлагане на някои проекти за заводи, включително за завода за 32 млрд. долара в Германия, който и без това се забавя.

Източниците на Reuters твърдят още, че Intel е наела Morgan Stanley и Goldman Sachs да съветват борда на директорите кои бизнеси да продаде и кои да запази. Засега компанията е отказала коментар по темата. Официално тя не е съобщавала нищо за продажба на бизнеси или спиране на проекти, а само коментира, че трябва да свие разходите.

В продължение на много Intel беше лидерът при разработката и производството на процесори. Постепенно обаче конкуренцията започна да настига компанията по производителност на процесорите и дори да я задмине по някои показатели. Intel не успя да навлезе в бизнеса с процесори за мобилни устройства, въпреки че се опита няколко пъти. Графичните ѝ процесори също не са голям конкурент на AMD и Nvidia. А с появата на изкуствения интелект, Nvidia се изстреля до компания с пазарна капитализация от над 3 трилиона долара, докато Intel се сви до под 100 млрд. долара.

В края на миналата седмица Гелсингер беше на конференция на Deutsche Bank. Там той обяви пред инвеститори, че действително „последните няколко седмици бяха трудни“, но увери, че компанията гледа сериозно на ситуацията и отзивите на акционерите им има план за възстановяване. Крайното решение все пак е на борда на Intel, който ще може да промени и накрая ще гласува стратегията на Гелсингер.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !