Немислимо е да се премести производството на iPhone в САЩ, смята съветник на Белия дом

Стефан Николов Последна промяна на 13 юли 2025 в 19:32 132 0

Немислимо е да се премести производството на iPhone в САЩ, смята съветник на Белия дом

Снимка Apple

Немислимо е да се премести производството на iPhone в САЩ, смята съветник на Белия дом

Изглежда, че Apple не бърза да се изнесе от Китай, въпреки многократните заплахи на Доналд Тръмп относно това какво ще се случи, ако компанията не премести производството на iPhone в САЩ. Съветникът на Белия дом по въпросите на търговията Питър Наваро тази седмица публично се оплака от ситуацията, като я нарече „най-дългата сапунена опера в Силициевата долина“.

„Още от първия мандат на Тръмп Тим Кук непрекъснато искаше все повече време, за да премести заводите си от Китай“, каза Наваро по време на интервю за предаването Squawk on the Street по CNBC. „И моят проблем с Тим Кук е, че той така и не предприе стъпки, за да направи това.“

Търговският съветник заяви, че с новите усъвършенствани производствени техники и „начина, по който се движат нещата с изкуствения интелект и другите подобни“, е „немислимо“ Apple да не може да произвежда iPhone извън Китай и в САЩ. Откакто Тръмп за втори път встъпи в длъжност, той оказва все по-голям натиск върху Apple да се ориентира към местно производство. Макар че Apple изнесе част от производството на iPhone от Китай, вместо в САЩ компанията прехвърли процеса в Индия, най-вече за да избегне митата на Тръмп. В този смисъл през последните няколко месеца има повече доставки на iPhone за САЩ, идващи от Индия, отколкото от Китай. Съобщено бе също така, че Apple се готви да премести цялото сглобяване на iPhone, предназначен за американския пазар, от Китай в Индия, най-късно до края на 2026 г.

Но президентът иска производството на iPhone да се извършва в САЩ, а не в Индия, и заяви това съвсем ясно през месец май. Изглежда, че няколко дни по-късно търпението на Тръмп се е изчерпало, защото той постави ултиматум на Apple: да произвежда iPhone в родината си или да плаща мито в размер на поне 25% за своите телефони, произведени извън САЩ.

През февруари Apple заяви, че ще инвестира 500 млрд. долара за производство в САЩ, включително в изграждането на ново усъвършенствано производствено съоръжение в Хюстън, в което ще се произвеждат сървъри, произвеждани досега извън САЩ.
Само че създаването на 100% произведен в САЩ iPhone е много по-трудна - ако не и невъзможна - задача. Най-новите iPhone-и се състоят от около 2700 различни компонента, а Apple използва 187 доставчици от 28 държави. Повечето от тези компоненти се произвеждат в Китай - само 30 доставчици на Apple работят изцяло извън азиатската страна.

Когато става въпрос за сглобяването, Apple произвежда 438 iPhone-а всяка минута. 85% от тях се сглобяват от Foxconn, която има десетки обекти в Китай. През април министърът на търговията на САЩ Хауърд Лутник заяви, че „армията от милиони и милиони хора, които завиват малките, малки винтчета, за да направят iPhone и тези неща ще дойдат в Америка“. Друг е въпросът колко американци биха искали да заемат работните места в производство, където работата е тежка, монотонна и депресираща.

Последният от дългия списък с проблеми е колко ще струва на потребителите iPhone, произведен в САЩ. Според някои оценки с допълнителните производствени и най-вече трудови разходи цените могат да достигнат до 3500 долара. Някои смятат, че компромисът на Apple би бил да ограничи производството на iPhone в САЩ до процеса на окончателното му сглобяване, но изграждането на завод за сглобяване и наемането на квалифицирани работници ще отнеме години и може би пак няма да удовлетвори Тръмп.

    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !