Книгите на „Софтпрес“ са част от всяка семейна библиотека. Започнало като компютърно издателство, днес с логото на „Софтпрес“ ще откриете много любими детски книги, биографии на вдъхновяващи личности като Стив Джобс, Леонардо да Винчи, Христо Стоичков, Илон Мъск, Маги Халваджиян, разнообразни романи и полезна нехудожествена литература. Както гласи мотото им, вече 30 години издават „Книги за цялото семейство“.
През ноември издателството официално отбеляза своята 30-годишнина с голямо парти в София и както от сцената, така и в социалните мрежи разказаха любопитни истории свързани с историята на „Софтпрес“. Затова днес решихме да ви срещнем с четиримата виновници да четем хубави книги на български – основателите Станислав Минчев и Димитър Митев и техните съпруги Милена Стефанова – управляващ директор на „Софтпрес“ и Гергана Митева – производствен директор на „Софтпрес“. - Трудно ли е да стартираш бизнес на познанието в онези неспокойни мутренски времена преди 30 години?
Не! Точно това беше времето за стартиране на бизнес на познанието. Бе твърде далеч от финансовите интереси (трудно се изкарват пари) и интелектуалните възможности (трябва много учене) на момчетата с бухалки. А ние, момчетата с мозъци и идеи видяхме възможността и грабнахме момента.
- Защо двама млади програмисти биха решили да създадат книгоиздателство, вместо например софтуерна компания?
Защото издателството е за компютърна литература, което е „софтуер в книга“. В онези времена започна бурното развитие на компютърните технологии, езици за програмиране и специализиран софтуер. Тепърва се развиваше интернет. Търсачките не съществуваха. Единственият източник на знание бяха книгите и университетът ни (Факултет по математика и информатика към Софийски университет). Държавното книгоиздаване работеше с немислимо бавни темпове. Имаше огромен глад за актуални книги, които да излизат едновременно с новите версии на софтуера, а не две години по-късно. Самите ние издирвахме, събирахме и обменяхме информация за себе си, в своя приятелски кръг от състуденти. - Разкажете за първите заглавия, издадени от „Софтпрес“ - как ви хрумна идеята за тях, как ги създадохте и как се приеха от аудиторията?
Първите ни книги бяха родени от нуждата – нуждата от знания и желанието за промяна. Бяхме способни момчета на социални стипендии и мечтаехме за нещо повече от купони за стола и морално остарели учебници. Първата ни емблематична „жълта книжка“ беше „Решенията на задачите от учебника по геометрия за 8 клас“.
За нас, хора с математическо мислене, задачите бяха фасулска работа. Или почти. По онова време нямаше специализирани математически символи в компютърните шрифтове. Направихме си ги сами – Димитър инвестира много време и създаде първия ни математически шрифт. За радост на учениците и за възмущение на учителите сътворихме цяла поредица от решения на учебниците по алгебра и геометрия с олимпийския отбор от мозъци около нас. Скоро учителите осъзнаха, че нашите импровизирани помагала не са само средство за преписване на домашни, а качествени самоучители за допълване на знания и дори започнаха да ни съдействат в куфарната ни търговия по училищата.
Първата ни компютърна книга беше за асемблер – език за програмиране от най-ниско ниво. С него чрез кодове (прекъсвания) най-бързо се дават команди на компютърния хардуер и се пишат вируси. Станислав с прякор Вируслав заради уменията му да създава качествени вируси беше инициаторът за написването на този толкова специализиран справочник. В онези времена имаше и глад за конспиративна литература. Как се продава мегаспециализиран справочник за софтуер? Като му сложиш ключовата дума „тайни“ в заглавието. „Тайните прекъсвания на Microsoft и IBM” беше изкупена за 4 часа от камиона на печатницата. Заемът за издаването на книгата беше върнат още на следващия ден и така започна нашата фаза на първоначално натрупване на капитали.
- Всички познават „Софтпрес“ с книгите за обучение по информационни технологии, които сякаш станаха запазена марка на издателството поне в началото. Как открихте този сегмент и кои са причините за успеха в него?
Сегментът тогава беше пропаст, която се нуждаеше от спешно запълване. За щастие ние разполагахме с компютърни знания и с изключителни таланти около нас. Първият ни главен редактор беше златен медалист от международна олимпиада по информатика с огромна библиотека вкъщи. Един от първите ни автори беше приет в MIT с пълна стипендия за специален принос към науката. Учехме се на издателски бизнес в движение. Първият ни американски партньор – издател търпеливо ни обясни по телефона що е то издателски договор и ни изпрати чернова по факс. Директорката на печатницата в Хасково ни въведе в азбуката на полиграфията.
Така с помощта на хората, които повярваха в нас, напредвахме с огромни крачки и за няколко години се утвърдихме като водещ издател за компютърна литература. Сключихме договори за най-силните книги за времето си – поредицата за начинаещи Step by Step на Microsoft Press и специализираните им ръководства за професионалисти – повече от 100 заглавия, поредицата For Dummies с милионни тиражи, специализираните ръководства на Adobe Press за графичен софтуер, емблематични ръководства по програмиране от създателите на съответните езици и разнообразни самоучители за начинаещи потребители.
- Днес, разбира се, „Софтпрес“ издава заглавия в почти всички области - от биографии на Христо Стоичков и Илън Мъск, до детски книжки. Как се стигна до девиза „Книги за цялото семейство“ и каква е неговата философия?
Два процеса, които протичаха успоредно, ни стимулираха да потърсим нови посоки, Първо, като компютърен издател бяхме постигнали максимума. Второ, започна голямото пиратско разпространение на електронни книги и от това пострадаха първо книгите за компютри. Специализирани учебници, в които бяхме инвестирали много средства за авторски права и експертен превод, се разпространяваха на дискове и по торенти. Чувствахме се демотивирани и ограбени от собствените си читатели.
Тогава започнахме да се разширяваме в области, които пиратството още не беше засегнало. Насочихме се към бизнес литература, популярна психология, езикови самоучители и речници, пътеводители и художествена литература. През това време станахме родители и съвсем естествено в портфолиото ни се появиха книги за деца. От самото си създаване издателството е със семейна корпоративна култура. Този тип култура създава приятелска работна среда, в която всеки е важен и активно участва в процесите.
Започнахме като две семейни двойки, бързо станахме три, после четири. Всеки следващ член от екипа беше приеман не като служител, а като брат/сестра. Мотото ни „Книги за цялото семейство“ се появи като естествено обобщение на корпоративната ни култура и на портфолиото, което бяхме развили.
- Освен успешни книгоиздатели, вие сте и успешни ИТ предприемачи - както в областта на софтуера, така и на мобилните устройства. Ще разкажете ли на читателите ни за вашите технологични проекти и успехите в тази област?
Около 2000-та година се появиха първите мобилни устройства. Видяхме бъдещето и нова, огромна пропаст за запълване. Това отново върна интереса ни към програмирането, но в нова област, която тепърва се развиваше. „Софтпрес“ вече беше стабилно издателство с установени процеси и солидни доходи. Регистрирахме софтуерната компания „Мобисистемс“, делегирахме нашите управленски отговорности на съпругите си, с които развивахме издателството от самото начало, и потеглихме в нова посока.
Днес „Мобисистемс“ е водещ производител на софтуер за мобилни устройства. Нейният офис пакет е създаден преди тези на Google и Microsoft и има повече от 550 000 милиона потребители по цял свят. Беше отличен с платинен медал за най-добро мобилно приложение за 2023 година (BMA 2023 Platinum Winner). „Софтпрес“ е първи и основен инвеститор в тази толкова успешна софтуерна компания.
Цялото интервю е достъпно в сайта Kafene.bg.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари