
Intel и TSMC са подписали предварително споразумение за създаването на обща компания. Тя ще поеме контрола над заводите на Intel в САЩ, съобщава Reuters. За споразумението бе съобщено първо от The Information, като изданието се позовава на двама души, които са участвали в дискусиите, но запазва тяхната анонимност. Според данните, TSMC ще има 20% дял в новата компания.
Сделката се случва и с одобрението на Белия дом и Департамента по търговия, които предлагат на двете компании да обединят усилия, за да спасят Intel. Американският производител на чипове беше най-големият в света, но през последните години загуби своята позиция и сега дори се бори за оцеляването си.
Тъй като има няколко завода в САЩ и те са смятани от властите за важни за националната сигурност, американският президент Доналд Тръмп от самото начало на своя втори мандат работи по намиране на решение за помагане на Intel. Той предложи на Intel и TSMC да обединят усилия, като през последните месеци имаше новини, че тайванската компания е предложила на Nvidia, AMD и Broadcom също да се включат в проекта.
В крайна сметка не изглежда, че те ще вземат участие и новата компания ще е поделена между Intel и TSMC. През март т.г. Intel назначи нов главен изпълнителен директор – Лип-Бу Тан. Той има нелеката задача да стабилизира компанията, която пропусна да се възползва от бума в търсенето на процесори за AI, който беше оглавен от Nvidia и я изстреля до най-скъпата фирма в света. Междувременно заводите на Intel изостават в производствените технологии спрямо тези на TSMC и други конкуренти.
Резултатът е, че само през 2024 г. Intel е записала нетна загуба от 18,8 млрд. долара. Това е и първата загуба на компанията от 1986 г. насам. Акциите на Intel поевтиняха с 60% през 2024 г. Засега 2025 г. е по-положителна за компанията, като цените на акциите ѝ се повишиха с 12%. Основната причина за това е оптимизмът, че с подкрепата на американските власти и TSMC, Intel ще успее да се закрепи и да подобри състоянието си. Надали обаче някой таи надежди, че компанията ще успее да се върне на върха, но може поне да се приближи до него и да продължи да разработва чипове.
Засега нито Intel, нито TSMC, нито Белият дом са коментирали новината за постигането на предварителната сделка. Новината идва на фона на критики от Тръмп, че Тайван „краде“ американската чип индустрия и е решен да върне производството обратно в страната. Планът за общата компания с Intel съвпада и със скорошното изявление на TSMC, че ще инвестира поне 100 млрд. долара в САЩ за изграждането на производствен капацитет от последно поколение.
Предварителното споразумение все още не гарантира, че ще има обща компания. Според The Information, някои от директорите на Intel са против идеята. Те са притеснени, че подобна сделка ще навреди на собствените усилия на Intel в разработката на производствени технологии и може да доведе до големи съкращения на персонал. Тепърва двете компании ще уточняват как точно новата фирма ще работи и как ще интегрират процесите си, имайки предвид, че използват различно оборудване и материали.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари