Neuralink получи разрешение за имплант, възстановяващ зрението

Blindsight има за цел да помогне на хората, които са загубили и двете си очи, да виждат

Мария Иванова Последна промяна на 19 септември 2024 в 16:24 529 0

Neuralink получи разрешение за имплант, възстановяващ зрението

Снимка Neuralink

Neuralink получи разрешение за имплант, възстановяващ зрението

Милиардерът Илън Мъск обяви, че неговият стартъп за мозъчни чипове Neuralink е получил одобрение от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) за експериментално устройство за имплантиране, което има потенциала да възстанови зрението на хора, страдащи от слепота.

В публикация в социалната мрежа X, Мъск уточни, че устройството, наречено Blindsight, ще даде възможност дори на хора, които са загубили и двете си очи и зрителния си нерв, да виждат. Нещо повече - според милиардера, дори слепи по рождение пациенти, могат да прогледнат с помощта на устройството.

Мъск, който е известен със смелите си изказвания, подчерта, че първоначално качество на зрението ще бъде с ниска резолюция, но с времето технологията ще се подобрява. Той добави, че устройството има потенциал да предостави зрение, което надхвърля естественото, включително възможността да се вижда в инфрачервения и ултравиолетовия спектър.

Одобрението от FDA е ключов момент за Neuralink, тъй като позволява започването на клинични изпитвания върху хора. Тези изпитвания ще оценят безопасността и ефективността на устройството, което може да промени живота на много хора със слепота.

Въпреки това, компанията все още не е разкрила конкретни срокове за стартиране на клиничните изпитвания. Очаква се първоначално в тях да се включат трима пациенти. Цялостното проучване се предвижда да продължи няколко години.

В основата на технологията на Neuralink стои миниатюрен чип, който се имплантира директно в мозъка. Имплантът е в състояние да записва и декодира невронни сигнали, превръщайки мислите в цифрова информация, която може да бъде предавана на различни устройства, като компютри или смартфони.

Припомняме, че стартъпът тества и имплант, предназначен да даде на парализирани пациенти възможността да управляват цифрови устройства само с мисълта си. А едно от най-обещаващите приложения на технологията е възстановяването на двигателните възможности при хора с увреждания на гръбначния мозък.

Първият пациент, който получи импланта миналата година, успешно се свърза с устройството и демонстрира способността си да контролира курсор на компютър само с мисълта си. По-рано тази година Neuralink успешно имплантира чип на втори пациент, който го използва, за да играе видеоигри и да се учи да проектира 3D обекти.

Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !