Google отговори на OpenAI със свой „мислещ“ AI

Стоян Ненов Последна промяна на 23 декември 2024 в 15:07 35 0

Google отговори на OpenAI със свой „мислещ“ AI

Снимка Google

Google отговори на OpenAI със свой „мислещ“ AI

Google пусна нов алгоритъм, който може да мисли и да аргументира отговорите си. Той се казва Gemini 2.0 Flash Thinking Experimental и както името му подсказва, засега е експериментален, съобщава TechCrunch.

Изкуственият интелект е конкурент на OpenAI o1, който също може да мисли. Google обаче твърди, че нейната разработка превъзхожда о1 още в експерименталната си версия, която е далеч от максимума на своите възможности. Gemini 2.0 Flash Thinking Experimental за момента е доста ограничен. Може да работи само с текст, няма достъп до търсачката на Google и позволява сравнително кратки въпроси и отговори.

Освен това е достъпен само през Google AI Studio и не е част от основната услуга на Gemini. Експерименталният модел показва основния начин на работа на алгоритъма. Когато получи въпрос или задача, Gemini започва да обмисля различните варианти на отговора. Подбира аргументи за всяка възможност и ги анализира. След това избира най-добрия според него отговор, обобщава го и го представя на потребителя.

За да няма съмнения, алгоритъмът позволява на потребителя да вижда как мислите се формират. Също така може да ги прегледа и след това и да прецени дали някой от другите отговори всъщност не е бил по-подходящ. Всичко това ще помага на изкуствения интелект да се самообучава и да увеличава своята прецизност. За сега технологията работи сравнително бавно за модерните представи. Формирането на отговора може да отнеме дори няколко минути.

И определено си личи, че е експериментален, тъй като се справя с някои сложни въпроси, но например не може да отговори на елементарни задачи например колко букви R има в думата strawberry. Това е очаквано за ранна версия на подобен алгоритъм. Въпреки това очакванията са големи, като в бенчмарк тестовете показва добри резултати.

Google разработва няколко версии, като според по-ранни публикации на The Information, има над 200 инженери, които са отделени в работата само за тази технология. Засега компанията не е съобщила повече технически подробности за проекта си. Не е ясно и колко време той ще остане само в AI Studio преди да бъде внедрен в основната версия на Gemini и ще получи способността да работи с изображения, аудио, видео и да търси в интернет.

„Мислещите“ алгоритми са следващата голяма тенденция в бранша. След като OpenAI представи о1, няколко други компании също пуснаха свои версии. Сред тях е DeepSeek със своя DeepSeek-R1. Китайските конкуренти от Alibaba пък пуснаха Qwen.

Не е сигурно, че това ще е бъдещето на AI. В момента индустрията търси начини да подобри работата на генеративния AI. Мислещите алгоритми изглеждат логична стъпка, но за момента са много скъпи – изискват сериозни хардуерни ресурси и енергия, за да работят, което не ги прави особено подходящи за масово приложение. Не и без значителни оптимизации на начина им на работа.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !