Управителният съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви, че е взел решение да се премине към следващата фаза в проекта за разработка на дигитално евро. А това означава започване на реалната подготовка за виртуалната валута и изготвяне на окончателните правила и стандарти за нея.
Дигиталното евро започна като проект през октомври 2021 г. Тогава ЕЦБ стартира поредица проучвания и анализи. Те разглеждаха евентуалните видове на валутата, как да бъде разработена и дистрибутирана. След това беше изготвен подробен доклад, който ознаменува края на първата фаза.
Сега този доклад ще стане основата за втората фаза, която започва от 1-ви ноември 2023 г. В него са описани основите цели и изисквания, които дигиталното евро трябва да изпълни. А именно да бъде достъпно за гражданите и бизнеса и да бъде дистрибутирано до тях през контролирани институции, т.е. банките.
ЕЦБ уточнява, че досегашната работа и предстоящата следваща фаза не означават задължително, че дигитално евро ще има. Крайното решение за това ще е на европейските институции, които все още извършват своя законодателен процес. ЕЦБ обаче не чака до последно, тъй като работата по оформянето на критериите и самата разработка на цифровата валута са от значение и за решението на ЕС.
В доклада банката е описала основните изисквания към дигиталното евро. То трябва да е лесно достъпно за всички в еврозоната и да може да се използва офлайн и онлайн. Дигиталното евро трябва да гарантира неприкосновеността на личното пространство на хората, да поддържа моментални разплащания, да може да се използва за лични разплащания между хората, между и с фирми, онлайн, с ПОС терминали и от и до държавни институции. ЕЦБ казва, че в момента няма нито един дигитален платежен инструмент, който да покрива всички тези функции и дигиталното евро ще първото по рода си.
Фазата по подготовка също ще продължи минимум две години. През това време ЕЦБ и експерти ще довършат правилата за дигиталното евро и ще изберат разработчиците, които да изградят платформата и инфраструктурата на цифровата валута. Предвидено е и време за тестове, така че да се гарантира, че системата ще покрива всички изисквания и ще е достатъчно удобна за хората. Ще се обърне внимание и на обратната връзка, която ЕЦБ ще получава през това време.
След като изминат две години, Управителният съвет на ЕЦБ ще реши каква да бъде следващата стъпка. Ако всичко е наред, ще се премине към „павиране на пътя за потенциалната емисия и пускане на дигиталното евро“. Институцията обаче ще обсъжда подобен ход едва след като приключи и законодателната процедура на ЕС. При необходимост, фазата може да бъде удължена, за да се направят нужни подобрения и промени.
„Трябва да подготвим нашата валута за бъдещето“, каза Кристин Лагард, президент на ЕЦБ. „Предвиждаме цифрово евро като дигитална форма на пари в брой, която може да се използва безплатно за всички цифрови плащания и която отговаря на най-високите стандарти за поверителност. Ще съществува заедно с физическите пари, които винаги ще бъдат налични.“
За целта и дигиталното евро ще е налично и за хора без банкови сметки и/или цифрови устройства. Те ще могат да си вземат карта от официална институция, като пощите например, която да зареждат с виртуалната валута. Всеки човек ще може по всяко време да обменя дигитално евро за реални банкноти или обратното, като това ще става на банкоматите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари