Преди две години Европейският съюз реши да наложи USB-C като де факто стандарт за пренос на данни и зареждане на акумулаторните батерии на по-малките устройства. Новото правило сега влиза в сила въпреки възраженията на Apple, които включват опасения за намаляване на технологичните иновации.
Европейският пазар наложи USB-C като единствения интерфейс за зареждане на батериите на мобилните и преносимите устройства. Парламентът на ЕС одобри мандата за USB Type-C през 2022 г., като принуди дори неохотно настроените производители да приемат този порт за своите зарядни устройства. До края на 2024 г. всички мобилни телефони, таблети и фотоапарати, продавани в ЕС, трябва да разполагат с USB-C порт за зареждане - и това е само началото. До 2026 г. изискването ще обхване и лаптопите.
Европейските власти поясниха, че новото правило ще даде възможност на потребителите да използват едно-единствено универсално зарядно устройство за всички свои преносими устройства. Зарядните устройства с USB-C порт ще останат съвместими с новите продукти, създавайки единен стандарт за широк спектър от малки и средни по размер преносими електронни устройства с мощност под 100 вата. До 2026 г. изискването ще обхване и лаптопите.
ЕС също така заяви, че устройствата, поддържащи бързо зареждане, ще имат приблизително еднаква скорост на зареждане, което гарантира, че всяко съвместимо зарядно устройство може да захранва устройствата с еднаква скорост. Според Европейската комисия приемането на общо зарядно USB-C зарядно устройство ще подобри оперативната съвместимост на пазара, като намали въздействието както върху потребителите, така и върху околната среда.
Очаква се изискването относно USB-C да увеличи избора на потребителите и да накара производителите да се откажат от остарелия си бизнес модел "lock-in", който изисква от клиентите да купуват продукти само и единствено от една търговска марка или бранд. Apple, един от най-забележителните нарушители на тази практика, активно се противопоставяше на стремежа на ЕС за въвеждане на единно зарядно USB-C.
През 2022 г. Apple заяви, че регламентът ще наложи "конформизъм" във видовете конектори, използвани от устройствата, което ще задуши иновациите. Apple също така твърдеше, че регламентът ще навреди както на европейските потребители, така и на икономиката като цяло. В крайна сметка обаче компанията бе принудена да се съобрази с това изискване. Главният вицепрезидент по маркетинга на Apple Грег Джосуак призна, че компанията не е имала друг избор, освен да приеме USB-C порта в своите устройства.
Представеният миналата година iPhone 15 е първото поколение, което замени собствения Lightning порт на Apple с универсалния USB-C порт. Според оценките на ЕС възможността за повторно използване на старите зарядни устройства ще спестява на потребителите до 250 млн. евро годишно. Европа също така предупреди, че понастоящем изхвърлените зарядни устройства са причина за 11 000 тона допълнителни електронни отпадъци всяка година.
Интересно е, че през месец май миналата година на фона на плъзналите слухове и вътрешни спекулации, че Apple възнамерява да ограничи скоростта на зареждане и редица други функции на несертифицираните от компанията USB-C кабели в бъдещите iPhone, европейският комисар Тиери Бретон заплаши компанията да забрани продажбата на iPhone в Европа. Сега всичко остана назад във времето и от началото на тази година в Европа универсалният USB-C порт вече е задължителен.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари