Microsoft и OpenAI изглеждаха като неразделна суперсила. Софтуерният гигант е най-големият инвеститор в OpenAI, като е вложил над 13 млрд. долара в компанията.
Съответно има представител в борда на директорите и е един от основните клиенти за услугите ѝ. А и самата OpenAI използва клауд платформата Microsoft Azure, за да си осигурява голям дял от нужната изчислителна мощ. През втората половина на годината обаче, OpenAI реши да се преструктурира към корпоративна организация, за да може да отчита печалба.
OpenAI беше създадена като неправителствена организация. С времето тя премина към хибридна организация с ограничена печалба. А тази година реши да стане традиционна корпорация, за да може да се развива според желанията си и да ускори развитието на алгоритмите си. Нещо, което се оказва проблем.
Според информация на Reuters и Windows Central, партньорството между двете компании се е охладило през последните месеци. Една от главните причини е, че според източниците, Microsoft не е доволна от напредъка на алгоритмите.
Софтуерният гигант иска да подобри разнообразието от функции за клиентите на Copilot 365. Платформата с AI на Microsoft използва както собствени алгоритми, така и много от разработките на OpenAI. Но според източниците, Microsoft не харесва колко много ресурси консумират алгоритмите на OpenAI, което увеличава разходите за услугите. Освен това не е доволна и от бързината на работата, която според компанията, не е достатъчна, за да покрие нуждите на корпоративните клиенти.
А в момента Microsoft търси начини да намали разходите, за да направи услугите си по-атрактивни за клиентите. Източниците дори твърдят, че в Microsoft активно обмислят варианта да използват алгоритми и на други компании в Copilot 365. Компанията не е доволна от общото състояние на услугата и забелязва, че и самите клиенти изразяват недоволство както от производителността, така и от цената на услугата, а именно 30 долара за 1 потребител на месец.
Според източници в OpenAI, там също има недоволство, което е насочено към Microsoft. Те твърдят, че софтуерният гигант не успява да покрие хардуерните нужди на OpenAI, което не ѝ позволява да се развива достатъчно бързо. Притесненията дори стигат до ниво дали OpenAI няма да изпусне първото място да бъде мерилото за т.нар. Общ изкуствен интелект, за което в момента много компании се борят да бъдат.
Засега двете компании не са коментирали темата официално. Те не са показвали публично да имат проблеми в отношенията. Пред Reuters Microsoft коментира лаконично, че използва различни алгоритми от OpenAI и свои разработки според нуждите на дадения продукт и услуга.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари