НАТО инвестира сателитен интернет в случай на проблем с подводните кабели

Павлин Луканов Последна промяна на 09 юли 2024 в 20:28 546 0

НАТО инвестира сателитен интернет в случай на проблем с подводните кабели

Снимка Pixabay/AI

НАТО инвестира сателитен интернет в случай на проблем с подводните кабели

Достъпът до интернет е критичен в много ситуации, а разбира се това е така и във военни условия. Затова и подсигуряването на адекватна връзка е от много голямо значение за държавите и алиансите. В този ред на мисли, НАТО ще подпомогне финансирането на проект, който търси начини да запази онлайн връзка в случай на прекъсване на подводните кабели, на които по принцип се разчита за това.

Учени от САЩ, Исландия, Швеция и Швейцария искат да разработят нов начин за пренасочване на интернет трафика от подводни кабели към сателитна система при случаи на саботаж или природно бедствие. Програмата за наука за сигурност на НАТО е одобрила грант на стойност до 400 000 евро (близо 800 000 лв.) за проекта, който се оценява на 2.5 млн. долара (4.5 млн. лв.).

Инициативата все още не е обявена публично, идва в момент на опасения за евентуалния саботаж на подводни кабели от страна на Русия и Китай в случай на военна криза. Данните преминаващи през подводните кабели отговарят за финансови транзакции на стойност около 10 трлн. долара дневно. Освен това почти целия интернет трафик на НАТО минава през тях. В резултат на това организацията полага по-големи усилия в защитата на кабелите през изминалите месеци. Миналата година дори беше създаден координационен център за тези цели, след експлозията, която повреди тръбопровода Северен Поток 2.

Новите разработки за сателитен интернет разбира се са в ранен етап, като предстоят две години за тестване на прототипи и отговаряне на регулаторни изисквания. Крайната цел е възможността за пренасочване на чувствителни данни, дори като превантивна мярка. Това включва и създаването на автоматизирана система за бекъп. Проектът е доста сложен технически, като е зависим и от международното право, което включва и нуждата от юридическа координация.

В рамките на проекта учените търсят и начини за по-ефективно откриване на заплахите за подводните кабели, за да се определи кога е необходимо да се пренасочи трафикът. Операторите на подводни кабелни мрежи могат да откриват смущения в кабела с точност до километър, но проектът има за цел да намали тази точност до метър.

Проектът ще бъде разработен отчасти в подводен полигон за високоволтови кабели в близост до най-голямата военноморска база в Швеция, казва Хенрик Джонсън, професор по компютърни науки в шведския Технологичен институт Блекинге, който проследява развитието на подводната война и също ще участва в проекта HEIST.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !