Модерните автомобили изобилстват от ненужни технологии

Стоян Ненов Последна промяна на 31 август 2024 в 10:52 915 0

Модерните автомобили изобилстват от ненужни технологии

Снимка Mercedes

Модерните автомобили изобилстват от ненужни технологии

Модерните автомобили имат огромно количество технологии, които осезаемо повишиха цените им през последните няколко години. Оправданието на производителите е, че хората искат и очакват от колите им да са в крак с технологичните тенденции и да са динамични и интерактивни.

Това е и начин за компаниите да отличат моделите си от конкуренцията, като напоследък предлагат все повече дисплеи, анимирани светлини, множество асистиращи системи и дори вече внедряват услуги като ChatGPT. Проучване на компанията JD Power обаче открива, че всички тези усилия може би са вложени ненужно, съобщава Ars technica.

То открива, че част от потребителите не одобряват „iPad-а на таблото“, т.е. големите дисплеи, които вече доминират, но и приемат, че те са неизбежни. Донякъде и заради регулациите. В САЩ например има изискване новите автомобили да идват с камера при движение на заден ход. А за това дисплеят е задължителен. Приемат се и по-едрите волани и табла – заради повечето електроника в тях и въздушните възглавници. Дизайнът на екстериора също се изменя, за да „приюти“ все повече сензори, камери и радари.

Собствениците обаче си задават един основен въпрос: какви проблеми решава дадена технология и практична ли е? По този показател много от екстрите в модерните коли не успяват да впечатлят хората. Например системите за автоматизиране на дадено действие, като паркиране или дори автономно управление, не се приемат от мнозинството шофьори за полезни. Но пък много одобряват функцията за предупреждение за обект в слепите точки.

Потребителите не са особено ентусиазирани и от допълнителните екрани пред предния пътник, които стават все по-популярна екстра. Най-честият отговор е, че „не са необходими“, а и собствениците на колите недоволстват, че има проблеми с практичността им и усложняват колата, включително и процеса по предаването ѝ на собственика и забавят обучението при получаване на колата.

Системите за лицево разпознаване, сензори за пръстови отпечатъци и управление на функции с жестове също не са харесвани и най-честият отговор е: „решават проблеми, за които не знаех, че съществуват“. А в случая на жестовото управление, то има и голям брой дефекти – 43.4 проблема на 100 автомобила с такива системи.

Това е и другият проблем – много от шофьорите виждат повечето технологии като повече източници на проблеми и дефекти. Дори и впечатлението им да не отговаря на истината, то е трудно да бъде оборено.

И все пак не всичко е негативно. Хората харесват някои от новите функции. Особено популярна се оказва умният климатроник с AI, който автоматично управлява настройките и подобрява комфорта.

„Солидна стратегия за развитие на технологиите е от ключово значение за всички производители на автомобили, като много от иновативните разработки отговарят на нуждите на хората. Но проучването показва ясно, че собствениците виждат някои технологии не само като малко използваеми, но и дори досадни“, казва Катлийн Ризк, старши директор за потребителско изживяване и технологии в JD Power.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !