Meta се обръща към ядрената енергия, за да захрани изкуствения си интелект

Павлин Луканов Последна промяна на 06 декември 2024 в 16:40 540 0

Meta се обръща към ядрената енергия, за да захрани изкуствения си интелект

Снимка Meta/Adobe Stock

Meta се обръща към ядрената енергия, за да захрани изкуствения си интелект

Meta се обръща към ядрената енергия, за да захранва своите амбиции в областта на изкуствения интелект. Това е поредният случай, в който голяма технологична компания решава да осигури ядрена енергия за своите центрове за данни.

Разработването на нови инструменти за изкуствен интелект е енергоемко начинание, което противоречи на целите за устойчивост, освен ако не се намерят по-малко замърсяващи източници на електроенергия. Meta следва примера на Amazon, Microsoft и Google в усилията им за пускане в експлоатация на повече ядрени реактори.

Това обаче не е толкова лесно, колкото звучи. Първият изцяло нов ядрен реактор, който е построен в САЩ от десетилетия насам, започна да работи през 2023 г. Това се случи след седем години закъснение и 17 млрд. долара над бюджета. Разработчиците сега проектират технология от следващо поколение, наречена малки модулни реактори (SMR), за която се предполага, че ще улесни изграждането и разполагането на даден проект, като ще намали разходите. Очаква се тези усъвършенствани реактори да станат търговски рентабилни през следващото десетилетие.

Meta заявява, че се интересува както от SMRs, така и от по-големи реактори, и търси партньори, които ще получат разрешение, проектират, разработят, финансират, построят и експлоатират тези електроцентрали. Нейната цел е да добави 1-4 гигавата (GW) нови мощности за производство на ядрена енергия в САЩ до началото на 2030 г. За сравнение, понастоящем 54 ядрени електроцентрали в страната имат общ капацитет от около 97 GW и произвеждат около 19% от електроенергията в САЩ.

След десетилетия на затваряне на остарелите реактори, нещата започват да се променят, тъй като компаниите търсят начини да произвеждат електроенергия, без въглеродни емисии. Атомните електроцентрали все повече се разглеждат като такъв източник, който може да балансира енергийния микс, включващ мощности генерирани от възобновяеми източници като вятър и слънце.

По време на управлението на Байдън САЩ изготвиха пътна карта за утрояване на капацитета на ядрената енергия до 2050 г. И макар че се очаква новоизбраният президент Доналд Тръмп да се опита да премахне голяма част от наследството на Джо Байдън в областта на чистата енергия, ядрената енергия се радва на сравнително силна двупартийна подкрепа и Тръмп е посочил, че я подкрепя.

Като се има предвид дългият срок за изграждане на нова централа, и тъй като напредналите технологии все още трябва да докажат, че могат да работят в голям мащаб, всички тези ядрени сделки едва ли ще помогнат на САЩ да постигнат краткосрочните си цели в областта на климата.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !