Илон Мъск изненадващо потвърди подозренията на много анализатори и потребители. А именно, че социалната мрежа Х ограничава публикации с линкове към външни интернет страници, съобщава Mediaite.
Един от популярните потребители в X, Пол Греъм, който има почти 2 млн. последователи, критикува платформата, като посочи най-големия ѝ недостатък според него. Греъм обяви, че според него X умишлено ограничава публикации, които съдържат линкове и намалява техния приоритет в платформата.
Мъск обяви, че това действително е така. Но допълни, че алгоритъмът ограничава само постове, в които се съдържа единствено линк, без друго описание. „Просто напишете кратко описание в поста и сложете линка в коментар. Така спираме мързеливото пускане на линкове“, казва Мъск в отговор на Греъм.
Преди време Х беше публикувала насоки, в които призовава потребителите да създават натурално съдържание и да го публикуват директно в платформата. Х предпочита да задържа хората по-дълго в собствените си рамки и затова иска от тях да публикуват клипове и статии директно в туитовете и да разчитат по-малко на връзки към външни сайтове и платформи.
Социалната мрежа беше критикувана от медии и администратори на сайтове, че трафикът от нея към тях е намалял и дори взаимодействията на другите потребители с постовете им в рамките на Х за все по-малко. Някои медии дори обявиха, че напускат Х напълно. Сред тях е The Guardian, която се отказа от платформата, като я смята за „токсично информационно място“ и критикува влиянието на Мъск върху нея.
Още миналата година Washington Post обяви, че Х добавя пренасочване към линковете към конкурентни платформи и медии, чрез което се получава забавяне в отварянето им и това влияе на приходите от реклами и посещенията. The New York Times пък изрази притеснения, че действията на Х „оказват целенасочен натиск към медиите поради неясни причини“.
Греъм, който е и известен ИТ инвеститор, не хареса обяснението на Мъск. „Значи, ако напиша цяло есе и сложа линк в същата основна публикация, това е „мързеливо линкване“, но ако напиша един ред, че имам ново есе и в коментар сложа линка към него, това е по-добре“, написа инвеститорът.
Мъск не отговори, а вместо това по-късно ретуитна публикация на друг потребител, който обяснява същото, което самият той написа по-рано. Реакцията му обаче не се хареса на много други потребители, които започнаха да критикуват Мъск и платформата, че така затруднява използването на социалната режа и ще е причина за много хора и организации да се откажат от нея.
Някои казват, че това ограничение влияе и на разпространението на научни цитати и други източници на информация, които често се споделят в разговори и публикации. Но всъщност подобна практика има и в други платформи. Много страници във Facebook вече споделят линковете по същия начин, за да запазят разпространението на основните публикации същото. Проблемът е, че по този начин се намаляват посещенията към линковете, но сайтовете нямат избор и трябва да се съобразят, ако не искат популярността им в социалните мрежи да намалее значително.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари