Класацията за суперкомпютри има нов лидер и това е задвижваният от AMD чипове El Capitan, който вече заема първо място и става най-мощната конфигурация в света. Той може да поддържа изчислителна мощ от 1.7 екзафлопа и пикова стойност от над 2.7 екзафлопа. Така El Capitan измества предишния лидер Frontier, който остава на второ място в списъка с най-мощните суперкомпютри в света.
El Capitan е построен от HPE за Националната администрация за ядрена сигурност (NNSA) в Националната лаборатория Лорънс Ливърмор (LLNL) за симулиране на тестове на ядрени оръжия. Той се задвижва от AMD instinct MI300A APU и е не само най-бързият, но и в топ 20 на най-екологичните компютри.
Суперкомпютърът може да изпълни за по-малко от една секунда задача, която изисква един човек да прави по едно изчисление всяка секунда, откакто се е образувала Земята, девет пъти. Той ще даде възможност на LLNL значително да подобри способността за прогнозиране и моделиране на работата на ядрените оръжия с остаряването на запасите и въвеждането на нови системи.
Това ще помогне на LLNL да разбере по-добре и да вземе информирани решения за безопасността. Той ще бъде използван и за редица други мисии, за да помогне за разбирането на извънредни ситуации като природни бедствия и кризи, предизвикани от човека. Това се постига чрез осигуряване на по-високи резолюции при 3D моделирането, които или не са били възможни с предишните машини, или са били твърде скъпи от изчислителна гледна точка, за да се изпълняват редовно.
По-точното възпроизвеждане на физиката позволява анализът на компонентите да бъде по-качествен, като помага на учените да включат повече реални фактори, като например несъвършенства на материалите и производството и условия на околната среда. Преди това тези изчисления бяха или невъзможни, или отнемаха седмици или месеци на сегашните системи на LLNL, което сега е сведено до дни или дори часове.
El Capitan също така ще поддържа нови работни потоци, базирани на изкуствен интелект, за справяне с нововъзникващи предизвикателства в мисията на NNSA, включително откриване на материали, оптимизиране на дизайна, усъвършенствано производство, цифрови близнаци и интелигентни асистенти с изкуствен интелект, обучени на класифицирани данни. Напредъкът в тези способности в областта на националната сигурност ще окаже влияние върху по-широката мисия на DOE и научната общност като цяло, включително чистата енергия, науката за климата, сеизмичното моделиране и изграждането на по-ефективно и гъвкаво предприятие, основано на усъвършенствани изчисления.
Сега решения на AMD задвижват и двата най-мощни суперкомпютъра в света, като общата им мощност е над 3 екзафлопа, което възлиза на 61% от производителността на всички системи в челната десетка. От топ 10 AMD чипове се използват в пет устройства, включително El Capitan, Frontier, HPC6 от ENI, LUMI и Tuolumne.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари