Как да разберем дали смарт телевизорът ни шпионира

Вече всичко е смарт, включително и телевизорите. И докато това има доста ползи, има и своите рискове

Стоян Ненов Последна промяна на 18 юли 2025 в 15:06 47 0

Как да разберем дали смарт телевизорът ни шпионира

Снимка Oscar Nord/Unsplash

Как да разберем дали смарт телевизорът ни шпионира

Наличието на смарт телевизор у дома е още едно устройство, което може да бъде мишена и съответно жертва на хакери. И тъй като е разположено на централно място, може да се превърне в сериозен проблем за домашната киберсигурност, отбелязва MakeUseOf.

Сайтът посочва няколко индикации, че смарт телевизорът е станал жертва на хакери и може да шпионира своите собственици. И също така дава идеи какво да се направи в такава ситуация.

Един от най-категоричните индикатори за проблем е, когато настройките за поверителност на телевизора се променят. Например, изключили сте споделянето на данни, но сега изведнъж то пак е включено.

Признак за проблем е и наличието на изскачащи прозорци със странни послания. Например оферти за продукти, сайтове, които не са били посещавани никога или пък съобщения за технически проблем и как той ще бъде решен срещу съответната платена консултация и съдействие. В такива случаи никога не кликвайте линковете и по възможност пуснете антивирусен софтуер за сканиране на телевизора.

Ако сигурността на телевизора е компрометирана, той може да започне да работи осезаемо по-бавно. Разбира се, нормално е с времето устройството да се затруднява с новите приложения, но ако телевизорът е сравнително нов и внезапно започне да работи много по-зле, причината винаги е или софтуерен проблем (оправящ се или чрез рестартиране, или чрез преинсталация), или пробив в сигурността. Отново преинсталиране може да „изгони“ хакерите.

В случай, че микрофона или камерата на телевизора започнат да се включват в произволни моменти и без видима причина, това също може да е ясен знак, че устройството е хакнато. Възможно е и някое приложение да активира тези компоненти, но е по-добре да се направи проверка на настройките за сигурност и за вируси. А пък в някои случаи старите методи със скриване на обектива с черна лепенка или хартия може да си е най-доброто решение,

И в този дух – ако в телевизора се появят непознати приложения, които не сте инсталирали и никой у дома не помни да ги е качвал, най-вероятно външен „фактор“ го е направил. И макар понякога това да може да е от официалния производител след ъпдейт на софтуера, в такива случаи той ще обяви гордо, че е предложил нови услуги. Нежелани приложения могат да се появят и при инсталиране на програми от неофициални онлайн магазини, където може да са компрометирани.

Ако смарт телевизорът започне да препраща към непознати или откровено неприятни сайтове, значи е станал жертва на хакери. Решението обикновено е същото – първо рестартиране на устройството, смяна на паролите на профилите и по възможност своевременно връщане на фабричните настройки.

    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !