
Wi-Fi рутерите у дома вече далеч не са екзотика, а част от задължителното оборудване. И много от тях имат USB порт, който обаче почти винаги остава неизползван. А според MakeUseOf този порт може да има доста ползи и за обикновените потребители.
Например да се използва за свързване на домашно устройство за съхранение на данни. В него всички могат да качват семейните снимки или други файлове, които използват често, за да не се налага постоянно да се питат кое къде е и в кое устройство е записано. Вместо това може да се свърже USB флашка или пък по-голям външен USB диск и рутерът да бъде превърнат в NAS (Network Attached Storage) устройство.
Повечето рутери дори ще направят това автоматично щом засекат свързване на флашка или диск през USB порта си. Тя ще се появи като мрежово устройство за съхранение и ще е видимо през другите устройства, които са свързани в същата мрежа. А в зависимост от модела и настройките на рутера дори може да е възможен и външен достъп до диска – така той ще бъде превърнат в личен клауд, който потребителят може да използва за собствените си файлове.
Друга идея е отново чрез свързването на USB флашка или диск, но този път не, за да бъдат в ролята на NAS или личен клауд. Вместо това могат да се настроят да бъдат автоматичен бекъп и да правят резервни копия на избрани файлове или устройства в мрежата. Някои рутери поддържат функцията през настройките си. Но дори и конкретният да няма, може да се използва функцията File History в Windows, за да се настрои мрежовата памет за бекъп дестинация.
Трети вариант е свързването на USB принтер. Така той ще е достъпен за всички устройства в мрежата и всеки ще може да го използва. Край на „може ли да ми принтираш това“. И това е функция, която повечето актуални модели рутери поддържат автоматично и я активират още със свързването на принтера. В някои случаи може да се наложи включването ѝ от настройките. Така всеки принтер става безжичен дори и да по-стар.
Все липсват свободни USB портове за зареждане на джаджите? USB-то на рутера може да се използва и за това. Разбира се, подходящ е за по-малки устройства като слушалки, гривни, мишки, клавиатури и други подобни джаджи, които се зареждат по-бавно и не изискват голяма мощ.
Друга полза от USB порта на рутера е да се превърне в медиен сървър. За целта той трябва да поддържа функция като DLNA/DMS или друга подобна за стрийминг на съдържание. Ако има такава функция, то всичко става много лесно: слагате любимите снимки, музика и видео на флашка или USB диск и го свързвате с рутера. От настройките активирате стрийминга и ролята (Media Server) и готово. Устройства като смарт телевизори, конзоли, таблети, смартфони и т.н. могат да го използват, за да стримйват съдържанието от него директно, без да го запаметяват в себе си.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари