TikTok подаде нови документи в американския съд, с които се надява да убеди институцията, че компанията не трябва да бъде забранявана в страната. Тя предупреждава, че ако това се случи, ще бъде „най-голямото ограничение на словото в историята на държавата“, съобщава NPR.
На 16 септември т.г. предстои и изслушването в съдебната зала. Тогава адвокатите на TikTok ще поискат забраната да бъде отменена. А според американския Департамент по правосъдие, законът, който президентът Джо Байдън подписа през април т.г., е в името на защитата на националната сигурност. Администрацията на Байдън смята, че социалната мрежа може да бъде използвана за разпространение на китайска пропаганда сред 170 млн. американци, които имат профили в платформата. Също така се притеснява, че данните на потребителите могат да бъдат взети от китайските власти.
В новите документи адвокатите на TikTok твърдят, че американските власти неправилно изтъкват TikTok като проблемен. Според тях правителството на САЩ не дава никакви доказателства, а „твърденията са просто грешни“. Голяма част от твърденията са засекретени, като само страните по делото и съдът могат да ги видят, тъй като информацията е обект на търговска тайна или пък е свързана с други съображения.
Департаментът по правосъдие също е внесъл нови документи. В тях иска от съда да запази класификацията „строго секретно“ на нови доказателства и те да не стават публична информация . „Правителството не иска да води делото тайно, а да запази най-голяма публичност, но и да предостави на съда достъп до класифицирана информация“, отговарят адвокатите на департамента.
Обект на делото е и алгоритъмът на TokTok. Как и каква информация подбира и препоръчва на потребителите е от особено значение и е в основата на някои от аргументите на двете страни по делото съответно за обвинение и защита. Собственикът на TikTok, китайската компания Byte Dance, казва, че алгоритъмът за TikTok в САЩ се съхранява и е под надзора на американската компания Oracle и не е достъпен от и в Китай. Освен това е обучен само с американски данни и не напуска страната. Данните на потребителите на САЩ също не са достъпни в Китай, казва компанията.
Департаментът обаче не вярва на твърденията. Според институцията алгоритъмът е собственост на китайска компания, която попада под законите на Китай. Самият алгоритъм не може да бъде продаден без разрешението на китайските власти и законите на страната за износ.
Документите разкриват още, че през 2022 г. американското правителство и TikTok са били близо до сделка. Компанията твърди, че постигането на споразумението е било почти завършено, но тя така и не получила обещаните последни коментари от институциите. След това били отказани и поисканите допълнителни срещи.
В крайна сметка се достига до забраната, която ще влезе в сила на 19 януари 2025 г. Ако загуби делото, TikTok ще трябва да се отдели от ByteDance и да си намери нов собственик, който да не е китайска компания.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари