
През изминалата година водещите технологични компании, като Meta, Amazon, Alphabet, Apple и Microsoft, отделиха значителни средства за развитието на изкуствения интелект (AI) в отговор на нарастващото търсене. Тази тенденция се запазва и през 2025 г., като тех гигантите планират да инвестират до 320 млрд. долара в AI технологии и изграждане на модерни центрове за данни. Това представлява значителен скок в сравнение с предходната година, когато общите капиталови разходи достигнаха 230 млрд. долара.
Amazon представи най-амбициозната инициатива за разходи сред технологичните гиганти, като обяви намерението си да изразходва над 100 млрд. долара през 2025 г., в сравнение с 83 млрд. долара през 2024 година. Главният изпълнителен директор Анди Джаси заяви, че основната част от тези средства ще бъде насочена към развитието на изкуствен интелект за подразделението Amazon Web Services (AWS), както и за "бизнес възможности от типа веднъж в живота".
Миналия месец Microsoft обяви, че ще отдели 80 млрд. долара през фискалната 2025 г. за създаване на центрове за данни, предназначени за работни натоварвания с изкуствен интелект. Президентът на компанията Брад Смит уточни, че повече от половината от тези разходи ще бъдат направени в САЩ.
Alphabet, компанията майка на Google, обяви планове за капиталови разходи в размер на 75 млрд. долара през текущата година. През първото тримесечие се очаква да бъдат изразходвани между 16 и 18 млрд. долара, съобщи финансовият директор Анат Ашкенази. Тя уточни, че по-голямата част от тези разходи ще бъдат насочени към "техническа инфраструктура, предимно за сървъри, следвани от центровете за данни и мрежите".
Главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг, обяви през януари капиталов бюджет за изкуствен интелект в размер на 60-65 млрд. долара. Той нарече 2025 г. „определяща година за изкуствения интелект“ и подчерта, че тези инвестиции ще помогнат за “отключване на исторически иновации“.
За разлика от някои свои конкуренти, Apple не инвестира толкова много в изграждането на собствена AI инфраструктура. Вместо това, компанията предпочита да наема капацитет за обучение от доставчици на облачни услуги. Например, моделите, които стоят в основата на Apple Intelligence, са били обучени в Google Cloud. Освен това, компанията използва и облачни услуги от AWS и Azure. Ето защо разходите ѝ за изкуствен интелект са трудни за точно прогнозиране, тъй като често се включват в оперативните разходи.
Технологичните гиганти са уверени, че инвестициите им в изкуствен интелект ще доведат до голям подем за техния облачен бизнес, който е основен двигател за растежа им. Някои инвеститори обаче са загрижени за времевите рамки, в които тези инвестиции ще започнат да генерират печалба.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари