Сайтове за AI разголване печелят милиони

Павлин Луканов Последна промяна на 17 юли 2025 в 20:14 129 0

Сайтове за AI разголване печелят милиони

Снимка Alucare.fr

Сайтове за AI разголване печелят милиони

От години съществуват „nudify“ (разголване/събличане) приложения и сайтове, позволяващи създаването на голи изображения. Въпреки че някои законодатели и технологични компании предприемат мерки за тяхното ограничаване, всеки месец милиони хора все още използват услугите, а създателите им може би печелят милиони долари годишно, сочи ново проучване.

Анализ на 85 сайта, които позволяват на хората да качват снимки и да използват изкуствен интелект, за да генерират „голи“ снимки на обектите с само няколко клика, показва, че повечето от тях разчитат на технологични услуги от Google, Amazon и Cloudflare, за да функционират и да останат онлайн.

Сайтовете са имали общо средно 18.5 млн. посетители за всеки от последните шест месеца и заедно може да печелят до 36 млн. долара (60.27 млн. лв.) годишно. Посочва се, че екосистемата е станала доходоносен бизнес, който е възможен благодарение на услугите на компании от Силициевата долина.

Amazon и Cloudflare предоставят хостинг или услуги за доставка на съдържание за 62 от 85-те сайта, докато системата за вход на Google е била използвана на 54 от тях. На фона на това биват използвани още платежни системи, предоставяни от големи компании. Amazon посочват, че AWS има ясни условия за ползване, които изискват от клиентите да спазват „приложимите“ закони и компанията действа бързо при сигнали. Представител на Google споделя подобно становище.

Сайтовете и ботовете за разголване и събличане процъфтяват от 2019 г. насам, след като първоначално са се появили от инструментите и процесите, използвани за създаването на първите „дийпфейкове“. В общи линии, услугите използват изкуствен интелект, за да преобразуват снимки в експлицитни изображения без съгласие, като често печелят пари от продажбата на „кредити“ или абонаменти, които могат да се използват за генериране на снимки.

Неприятното е, че това може да се прави със всякакви снимки, дори от социалните мрежи. Това от своя страна се превръща в нова форма на кибертормоз и злоупотреба, включително тийнейджъри от цял свят са създали изображения на свои съученици. Изображенията дори могат да бъдат трудни за изтриване от интернет.

Въз основа на изчисления, комбиниращи разходите за абонамент, приблизителните проценти на конверсия на клиентите и уеб трафика, който сайтовете изпращат към доставчиците на платежни услуги, изследователите оценяват, че 18 от уебсайтовете са спечелили между 2.6 и 18.4 млн. долара през последните шест месеца, което може да се равнява на около 36 млн. долара годишно. Това най-вероятно е консервативна оценка. 10-те най-посещавани сайта са с най-много посетители от САЩ, Индия, Бразилия, Мексико и Германия.

Посочените платформи едва ли ще бъдат ограничени без по-решителни мерки от големите технологични компании, чиито инфраструктури използват.

    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !