Пазарът за IT хардуер в България забавя ръста си през 2022 г. Това показват част от данните на агенцията за анализи CBN Pannoff, Stoytcheff & Co. Според тях вносът съставлява 1.23 млрд. евро, като лекия ръст се компенсира от по-силния износ на техника. Данните за последното не са предоставени от агенцията, като само се споменава, че се достига исторически връх през 2022 г. с ръст от 82 млн. евро спрямо обемите от предходната година. CBN Pannoff, Soytcheff & Co разглеждат общо 14 линии от продукти ориентирани в хардуерния IT сектор.
Забавянето на ръста идва донякъде очаквано предвид глобалната тенденция за по-слаби доставки на технологични продукти. По-големите сегменти като продажбите на PC, смартфони, таблети и др. отчитат спадове, а някои и по-силно свиване в световен мащаб. Част от причините за това са рекордната 2021 г., която е такава и за българския пазар. Сред другите фактори са инфлацията и цялостната геополитическа и икономическа обстановка.
Тенденциите в България могат да се проследят и сравнявят спрямо двете най-големи сегмента – на PC компютрите и смартфоните. След рекордната 2021 г., лаптопите и таблетите отчетоха исторически срив в бройките през изминалата година. При смартфоните имаме спад за трета поредна година, като е достигнат шестгодишно дъно. В същия момент, като парични обеми е отчетен рекорд, а средната цена на устройство се увеличава с над 80 долара спрямо референтната 2017 г.
От 14 хардуерни сегмента в изследването на CBN, UPS системите са едноличен лидер по ръст на продажбите на вътрешния пазар. Следват принтерите, чийто продажби в години на избори винаги са отбелязвали ръст, при това без да има значение за начина на гласуване – чрез машина или хартиени бюлетини. На трето място отбелязваме ръста на комуникационния хардуер, което е логично предвид модернизацията на операторите към 5G мрежи.
С отчетени негативни стойност освен пазара на преносими компютри остана и този за твърди дискове (HDD) и MSS хардуера, което е истинска изненада, на фона на отличния ръст на пазара на флаш памети.
От агенцията коментират и някои от потенциалните рискове за България от гледна точка на IT хардуера. Исторически погледнато, най-сериозните предизвикателства са свързани основно с грешно планиране на продажбите, което може да доведе до ценови абсурди, преразпределяне на пазара или загуба на капитал.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари