
В Тайван се намират някои от най-важните компании в световната технологична индустрия. Политическият статут на Тайван обаче остава спорен, тъй като Китай активно се стреми да влияе и в крайна сметка да анексира страната. Тези усилия се движат от добре смазана пропагандна машина, която спекулира с дипломатическите и бизнес дейностите на Тайпе.
Китай обвинява Тайван, че се опитва да продаде процъфтяващата си полупроводникова индустрия на САЩ, като твърди, че Тайпе по същество предава контрола над TSMC на Вашингтон като „сувенир“. В замяна на това Тайван уж ще си осигури политическа подкрепа от новата администрация на САЩ срещу влиянието на Пекин.
Неотдавна Джу Фенглиан, говорителка на китайската служба по въпросите на Тайван, предположи, че TSMC скоро може да се превърне в United States Semiconductor Manufacturing Co. Тя обаче не представи доказателства в подкрепа на това твърдение и обвини управляващата Демократична прогресивна партия на Тайван, че търси помощ от „външни сили“, за да постигне пълна независимост от Пекин.
Китайските власти освен това твърдят, че Тайван използва полупроводниковата си промишленост като лост за получаване на явна политическа подкрепа от Вашингтон. Фенглиан също така спекулира, че TSMC е водила разговори с Intel за придобиване на дял в компанията. Нито TSMC, нито Intel обаче потвърдиха тези твърдения, а тайванското правителство заяви, че не разполага с информация за нови чуждестранни инвестиции, планирани за TSMC.
"Подобно безсрамно продаване на Тайван всъщност е подмазване пред Съединените щати", казва Фенглиян.
TSMC е една от малкото компании, които са в състояние да превръщат проектите на микрочипове във физически силициеви продукти, осигурявайки мащабни производствени възможности. Някои от най-големите технологични фирми в света, включително американските гиганти като Apple, Nvidia и AMD, разчитат на тайванските фабрики за производство на чипове, на които се базират смартфоните, процесорите на компютрите и графичните процесори - както за потребителите, така и за предприятията.
В отговор на обвиненията на Пекин властите в Тайпе направиха официално изявление, с което отхвърлиха твърденията. Те подчертаха, че TSMC е жизненоважен стълб на тайванската икономика и отхвърлиха предположенията, че САЩ действат като непоколебим политически съюзник. Вместо това те описаха Вашингтон като все по-противопоставящ се субект поради променящите се политики при администрацията на Тръмп.
Понастоящем Тайван активно работи за справяне с предизвикателствата, породени от тези нови политики, като държавните служители търсят сътрудничество с лидерите в индустрията, за да запазят доминиращата позиция на страната в световния технологичен сектор.
Въпреки агресивната позиция на Тръмп по отношение на бизнеса, политиката и дипломацията, геополитическата ситуация в Тайван остава изключително сложна. Въпреки че Вашингтон исторически подкрепя Тайпе - предлагайки както политическа подкрепа, така и военна помощ за противодействие на влиянието на Китай - развиващите се отношения между САЩ и Тайван далеч не са еднозначни и вероятно ще продължат да бъдат деликатен акт на балансиране през следващите години.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари