Как Samsung изгуби 126 млрд. долара заради AI

Стоян Ненов Последна промяна на 11 ноември 2024 в 14:32 911 0

Как Samsung изгуби 126 млрд. долара заради AI

Снимка Sergei Starostin/Pexels

Как Samsung изгуби 126 млрд. долара заради AI

Samsung дълго време беше един от доминиращите производители на чипове с памет. Компанията имаше огромен пазар и изглеждаше в идеална позиция да е водач и по време на ерата на изкуствения интелект.

Това обаче не се случи. Финансовите резултати на компанията в този сегмент не са добри. Печалбата се свива, а според данни на S&P Capital IQ, цитирани от CNBC, Samsung е загубила около 126 млрд. долара от пазарната си капитализация. Наскоро компанията дори публично се извини за предсатвянето си, което е голяма рядкост и демонстрира трудната ѝ ситуация.

Защо се стигна дотук? Samsung можеше да бъде сред лидерите в AI ерата, редом с Nvidia. Докато Nvidia се насочи към разработка и производство на процесори, чиповете с памет са нужни на AI, за да се съхранява огромният обем информация, който се генерира от умните алгоритми.

Вместо това обаче компанията изостава. Причината е, че се оказа неподотвена за по-различната инфраструктура и хардуер, които се изискват от AI. За изкуствения интелект е предпочитана HBM (High-Bandwith Memory). Тя представлява съвкупност от няколко DRAM чипа. Те са сравнително стандартни, но в HBM конфигурация нямаха голям пазар преди възхода на AI.

Производството на тези модули е малко по-различно и за Samsung не беше фокус. Съответно сега се оказва, че компанията не е готова с достатъчно производствен капацитет.

„HBM дълго време беше много нишов продукт и Samsung не концентрираше ресурси за развитието му. Разполагането на DRAM чипове един върху друг е трудно и заради малкия пазар се смяташе, че разходите за разработка не са основателни“, казва Казунори Ито, директор на анализаторската компания Morningstar.

Един от основните конкуренти на Samsung в тази сфера – SK Hynix забеляза възможност в тази ниша. Компанията хвърли доста ресурси в разработката и производствието на HBM, като успя да сключи и партньорство с Nvidia, която използва именно техните чипове с памет за AI хардуера си. Nvidia дори е поискала от SK Hynix да ускори разработката на следващото поколение чипове, което показва важността на тази архитектура.

Резултатите са, че SK Hynix записва рекордни печалби в историята си. „С продължаващите големи инвестиции за проучвания и разработка, компанията поддържа преднината си както в HBM иновациите, така и в пазарния дял“, казва Брейди Уанг, директор на Counterpoint Research.

Samsung не се е отказала от този пазар. Компанията има и HBM чипове, за които казва, че през третото тримесечие на годината е отчела 70% ръст на продажбите. Тя допълва, че разработва и следващото поколение на паметта, което ще е готово за масово производство през втората половина на 2025 г.

Ще стигне ли това за завръщане? Най-вече, ако успее да получи сертификация от Nvidia, че чиповете ѝ са подходящи за AI процесорите. Същият сертификат има и SK Hynix, което беше ключът към успеха. Ако и Samsung получи подобен лиценз, ще може да е много по-конкурентен на пазара.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !