
Европейската комисия е спряла едно от разследванията си срещу социалната мрежа X на Илон Мъск за нарушаване на правилата за цифрова прозрачност на блока, докато се стреми да приключи търговските преговори със САЩ.
Брюксел трябваше да приключи разследването си преди лятната ваканция на ЕС, но няма да успее да спази този краен срок, сочат данни на The Financial Times. Решението вероятно ще бъде взето, след като се изясни ситуацията с търговските преговори между ЕС и САЩ.
ЕС води няколко разследвания срещу X съгласно Акта за цифровите услуги на блока. Правилата се превърнаха в конфликтна точка между Брюксел и големите технологични компании в САЩ, подкрепени от администрацията на Доналд Тръмп, които твърдят, че ЕС несправедливо се насочва към американските фирми и нарушава принципите на свободата на словото.
Миналата година Брюксел установи, че X е в предварително нарушение на неговите правила за подвеждащ дизайн и недостатъчен достъп до данни и прозрачност. Блокът може да наложи глоби до 6% от годишните приходи на платформата.
Комисията, която отговаря за търговската политика на ЕС, води преговори за сключване на търговско споразумение със САЩ от април, когато американският президент обяви т.нар. реципрочни мита за блока, първоначално определени на 20%. Те бяха намалени на 10%, за да се даде време за преговори, преди Тръмп да обяви през уикенда, че ще наложи мита от 30% от 1 август.
Текущите преговори правят всички решения, свързани със САЩ, особено чувствителни от политическа гледна точка, тъй като никой не иска да обиди Тръмп и да ескалира трансатлантическите търговски конфликти. Американският президент директно атакува санкциите на ЕС срещу американски компании, наричайки ги форма на данъчно облагане и сравнявайки глобите за технологични компании с изнудване в чужбина.
Въпреки натиска от страна на САЩ, председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен изрично заяви, че Брюксел няма да променя своите правила за цифровия пазар. През април блокът наложи глоби в размер на общо 700 млн. евро на Apple и собственика на Facebook Meta за нарушаване на антитръстовите правила.
Но за разлика от разследванията на Apple и Meta, които попадат в обхвата на Закона за цифровите пазари, в DSA няма ясни правни срокове. Това дава на блока по-голяма политическа свобода при обявяването на официалните си заключения. ЕС също така разследва Meta и TikTok съгласно правилата си за модерация на съдържанието.
Като цяло изглежда въпреки наличието на установена законова рамка е възможно нещата да зависят от преговорите по търговското споразумение със САЩ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари