Една от последните инвестиции на основателя на Amazon Джеф Безос е в AI стартъпа Physical Intelligence, който разработва софтуер за роботи, изпълняващи различни задачи у дома, като сгъване на пране, почистване на маси след хранене или сглобяване на кутии. Според публикация в блога на стартъпа, той се фокусира върху “въвеждането на изкуствен интелект с общо предназначение във физическия свят” и се стреми да постигне това чрез разработване на широкомащабни AI модели и алгоритми, с които се задвижват роботи.
В скорошен рунд на финансиране, ръководен от Безос и фондовете за рисков капитал Lux Capital и Thrive Capital, стартъпът набира 400 млн. долара при пазарна оценка от 2.4 млрд. долара. Сред останалите инвеститори са OpenAI, Redpoint Ventures, Bond, Khosla Ventures, Sequoia Capital и други.
Новата оценка на Physical Intelligence е около шест пъти по-висока от тази по време на началния кръг за набиране на средства през март, когато компанията е получила 70 млн. долара при оценка от 400 млн. долара. Друга любопитна подробност е, че в екипа ѝ участват бивши служители на технологични гиганти като Tesla, Google DeepMind и X.
През последните осем месеца Physical Intelligence разработва модел на изкуствен интелект с „общо предназначение“ за роботи, надявайки се той да бъде първата крачка към създаването на общ изкуствен интелект (AGI). С този термин се описва AI технология, равна или надхвърляща човешкия интелект при изпълнението на широк спектър от задачи.
“Мисията ни е да въведем изкуствен интелект с общо предназначение във физическия свят. Развълнувани сме, че можем да покажем първата стъпка към тази мисия - нашият първи модел с общо предназначение” - се посочва в блога на компанията.
Много стартъпи разработват роботи, които могат да изпълняват една конкретна задача. Physical Intelligence обаче твърди, че иска роботите, използващи нейния софтуер, да могат да извършват поредица от задачи. Визията на компанията е, че един ден потребителите ще могат да поискат от роботите да изпълнят всяка задача, точно както сега задават въпроси на големите езикови модели (LLM) и чатбот асистентите.
Новината за инвестицията идва няколко дни след като OpenAI внедри търсачка в чатбота си ChatGPT, която позволява на стартъпа да се конкурира по-добре с търсачките на Google, Bing и Perplexity. Миналия месец компанията приключи поредния си кръг на финансиране с оценка от 157 млрд. долара.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари