Бумът на изкуствения интелект е по-прехвален от дотком балона през 90-те, казва водещ икономист

Високите съотношения капитализация/печалба показват, че инвеститорите надценяват стойността на изкуствения интелект

Стефан Николов Последна промяна на 22 юли 2025 в 13:46 146 0

Бумът на изкуствения интелект е по-прехвален от дотком балона през 90-те, казва водещ икономист

Снимка Freepik

Бумът на изкуствения интелект е по-прехвален от дотком балона през 90-те, казва водещ икономист

Тъй като технологичните гиганти влагат все повече средства в изкуствения интелект, някои експерти предупреждават, че може да се образува балон. Сравнявайки с краха на дот-кома, който унищожи трилиони в началото на хилядолетието, анализаторите предупреждават, че днешният пазар е станал твърде зависим от все още недоказаните инвестиции в изкуствения интелект.

Торстен Слок, главен икономист в Apollo Global Management, наскоро заяви, че в момента фондовият пазар надценява няколко технологични гиганта, включително Nvidia и Microsoft, дори повече, отколкото надценяваше първите интернет компании в навечерието на дотком катастрофата през 2000 г. Предупреждението предполага, че историята скоро може да се повтори, като модната дума „dot-com“ бъде заменена с „AI“.

В края на 90-те години на миналия век множество компании привлякоха рисков капитал с надеждата да се възползват от нарастващата популярност на интернет, а фондовият пазар значително надцени сектора, преди да се появят солидни приходи. Когато възвръщаемостта не успя да отговори на очакванията, балонът се спука, унищожавайки безброй стартиращи компании. Слок казва, че днес очакванията на фондовия пазар са още по-нереалистични, като 12-месечните съотношения между цената и печалбата вече надхвърлят пика на дотком балона.

Коефициентът P/E на дадена компания измерва връзката между цената на нейните акции и печалбата, която тя генерира, като високият коефициент отразява оптимизма за бъдещите печалби. Сравняването на съотношенията за S&P 500 на петгодишни интервали от 1990 г. до 2025 г. ясно показва пика на дот-ком през 2000 г. Подобни скокове през 2020 г. и 2025 г. предполагат, че балонът на изкуствения интелект може да се окаже още по-силно изразен. Още по-тревожно е, че във всеки един от тях коефициентите на 10-те най-големи компании далеч надхвърлят останалите в индекса.

Подобно несъответствие предполага, че инвестициите в тези компании - предимно технологични гиганти, които силно залагат на изкуствения интелект - са се откъснали от реалността, преди най-новата им технология да започне да генерира реални печалби. На компании като Nvidia, Microsoft, Apple, Amazon, Meta, Alphabet (Google) и Tesla се дължи по-голямата част от неотдавнашния ръст на S&P 500.

Предупреждението на Слок повтаря опасенията на редица други лидери в индустрията относно рисковете, пред които са изправени компаниите, работещи с изкуствен интелект. Робин Ли, главен изпълнителен директор на китайския интернет гигант Baidu, прогнозира, че само около един процент от фирмите за изкуствен интелект ще оцелеят, ако и когато балонът се спука. Според него това в крайна сметка ще доведе до по-стабилен пазар с по-реалистични AI приложения.

Технологичните гиганти продължават да инвестират огромни средства с нарастването популярността на AI, подчертавайки високите залози в тази бързо развиваща се област. OpenAI разработва уеб браузър с изкуствен интелект, който да оспори господството на Google Chrome. Meta изразходва над 60 млрд. долара за изграждане на нови центрове за данни за изкуствения интелект. Microsoft наскоро съкрати 9000 работни места, за да компенсира разходите за новата си инфраструктура за изкуствен интелект, които се оценяват на 80 млрд. долара. Amazon разкри планове за агентски AI, сигнализирайки, че надпреварата за лидерство в областта на AI не показва признаци на забавяне.

    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !