Общо 16 стартъпа завършиха българската версия на акселераторската програма ClimAccelerator Black Sea насочена към екологични иновации и решения. Това е нейното второ издание и в страната ни се ръководи от Innovation Starter, а в Румъния – от Impact Hub Bucharest. Тя беше разделена на три фази, като в първата бяха избрани 8 компании, във втората – 3 и в третата – 5. Всички те преминаха през различните етапи на регионални срещи, оценки за климатично влияние на техните проекти и др.
Програмата завърши с демонстрационен ден, в който всички избрани дружества показаха своя прогрес и решенията си пред инвеститори, бизнес ангели и партньори на ClimAccelerator Black Sea. Той беше проведен на затворени врати на 9 декември за България и на 7 декември за Румъния. Сред избраните решения за 2022 г. са компании като Agrovar, които се занимават с регенеративно земеделие, Watseful, които произвеждат интериорен материал от рециклирана пластмаса, Configurator 3D, които предлагат софтуер за дизайн и подредба на инсталации от соларни панели за покриви, MeteoRocks, които предлагат супер точни краткосрочни прогнози за климата, веригата ресторанти за веган храна Edgy Veggi и др.
Акселераторът ще продължи в малко по-различен формат и през следващите две години. Той ще бъде преименуван на Open ClimAccelerator Black Sea и ще получи допълнителна подкрепа от частни корпоративни партньори. Както и ще се фокусира върху по-малко, но качествени стартъпи. До момента през двете години на провеждане през него преминаха в България 30 стартиращи компании, които са привлекли общо 2.5 млн. евро финансиране за развитието си. Общо за България и Румъния стартъпите са 90, а размерът на привлеченото финансиране е над 6 млн. евро.
Консорциумът Румъния-България е един от успешните проекти между двете държави, които отбелязват сериозен напредък в прехода си към зелена икономика през последните две години и чрез популяризиране на редица общи събития, доклади и инициативи свързани с опазването на околната среда и Зелената сделка на Европейския Съюз. Той се финансира чрез публично-частно партньорство EIT Climate-KIC на ЕС.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари