Windows 11 вече доминира гейминг арената при компютрите

Павлин Луканов Последна промяна на 03 септември 2024 в 12:08 352 0

PC Games

Снимка PC Games

Windows 11 вече доминира гейминг арената при компютрите

Гейминг индустрията е огромна, като тя определено е сред двигателите на технологичния сектор. От разработката на игри до хардуера необходим за тях, индустрията е машина за пари за компаниите. Разбира се от другата страна са потребителите, които използват съдържанието и се забавляват в свободното време. Браншът не спира да генерира нови заглавия, а съответно те изискват и нови и по-мощни конфигурации, което движи този пазар.

Разбира се има три основни лагера според платформата за гейминг. Става дума за конзоли, компютри и мобилни устройства (смартфони/таблети). Днес поглеждаме конкретно към компютърния гейминг, като тук има интересно развитие.

Става дума за това, че операционната система Windows 11 изпреварва за първи път Windows 10 по брой потребителите в Steam. Макар да е налична от 2021 г. актуалната операционна система досега изоставаше от предходното поколение. Това беше така въпреки намеренията на Microsoft да спре поддръжката за нея през октомври догодина. Сегашното развитие е сред сигналите, които сочат, че Windows 11 най-накрая започва да се налага.

Да преминем обаче към конкретните данни. През август в Steam 49% от потребителите са използвали Windows 11, което е с над 3% повече спрямо юли. За сметка на това делът на Windows 10 е намалял с около 3% до 47%. macOS и Linux запазват минималното си присъствие.

През изминалата година използването на Windows 11 в интернет също нараства. През юли 2023 г. пазарният дял на Windows 11 е бил около 23%, а през август 2024 г. той вече е нараснал до почти 32%, според StatCounter.

Иначе изтекли данни от октомври разкриха, че по това време Windows 11 се използва от над 400 млн. устройства, което е по-бавен темп на приемане от Windows 10. Windows 10 се нуждаеше от една година, за да достигне 400 млн. активни устройства, докато при Windows 11 това отне две години. Разминаването се дължи отчасти на възможността за надграждане на Windows 11. Microsoft пусна за първи път Windows 11 през октомври 2021 г. със строги хардуерни изисквания, изискващи чип за сигурност TPM и процесори, пуснати от 2018 г. нататък.

Въпреки че Windows 11 беше безплатен ъпгрейд за потребителите на Windows 10, милиони машини не отговаряха на хардуерните изисквания. На фона на това и Windows 10 се предлагаше като безплатен ъпгрейд за потребителите на Windows 7 и Windows 8, но без толкова строги ограничения за хардуера.

За в бъдеще Microsoft планира да таксува корпоративните потребители, за да удължи поддръжката на Windows 10 след изтичане на планирания период за това през октомври 2025 г. За първи път и потребителите ще могат да плащат за допълнителни актуализации на сигурността за Windows 10.

Виж още за:
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !