Основателят на Meta Марк Зукърбърг обяви в дълъг свой коментар в блога на компанията, че бъдещето на изкуствения интелект (AI) е в отворения код. Той започва публикацията си с кратко напомняне, че в началото на ИТ индустрията, големите компании са разработвали усилено свои собствени версии на Unix.
„Беше трудно да си представим по това време, че някакъв друг подход би позволи разработването на сложен и напреднал софтуер. С времето обаче Linux с отворен код натрупа популярност – първо, защото позволяваше на разработчиците да модифицират кода както желаят и е по-достъпен. А с времето – защото стана по-напреднал, по-сигурен и имаше по-голяма екосистема, поддържаща повече функции от който и да е затворен Unix. Днес Linux е стандартът на индустрията за клауд и за операционните системи, които се използват на повечето мобилни устройства. Всички се ползваме с по-добри продукти, благодарение на това“, казва Зукърбърг.
Той казва, че AI трябва да бъде разработен по сходен начин. В момента повечето ИТ компании разработват собствени AI модели, които са много добри, обаче са затворени. Meta не е сред тях, като залага на отворени платформи. За момента нейните алгоритми Llama изостават спрямо конкуренцията, но Зукърбърг прогнозира, че от следващата година това ще се промени. „Очакваме бъдещите модели на Llama да станат най-добрите в индустрията от следващата година. Още преди това, Llama вече води по отвореност, възможности за модификация и ниски разходи“, казва Зукърбърг.
Компанията пуска и нова версия – Llama 3.1 405B. Според Зукърбърг той е значително по-добър в отношение разходи-производителност в сравнение със затворените модели, но не дава конкретни примери. Въпреки това е уверен, че 405B ще се превърне в „най-добрия избор за прецизиране и дестилация на по-малки модели“.
Зукърбърг отбелязва, че Meta работи с множество други фирми. Има сключени партньорства с Amazon, Databricks и Nvidia, които ще пуснат пълни комплекти услуги за работа с тези модели на Meta и ще позволят на други компании, организации и експерти да ги използват, за да създават свои версии. Разработките ще са достъпни на всички големи клауд платформи, включително AWS, Azure, Google, Oracle и др. А компании като Scale.AI, Dell, Deloitte и други ще помагат на фирмите да опознават и внедряват Llama и да обучават собствени модели със свои данни.
Зукърбърг подчертава, че Meta е „посветена на AI с отворен код“. Този подход ще е от полза за всички, включително и за компанията. Зукърбърг казва, че бизнес моделът на Meta е основан на предоставянето на най-добрите технологии. Според него е погрешно схващането, че отварянето на платформите ще намали приходите. „Отварянето на Llama не подкопава нашите приходи, устойчивост или възможност да инвестираме в проучвания, както се случва със затворените платформи. Това е и една от причините няколко от затворените доставчици редовно да лобират правителствата срещу отворения код“, пише той.
Зукърбърг е убеден, че „AI с отворен код е най-добрият шанс за света да използва тази технология, за да създаде по-добри икономически възможности и сигурност за всички“. Той призовава индустрията да се обедини към този подход и очаква Llama 3.1 да е повратната точка, за да започне да се случва точно това.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари