Защо Франция изненадващо арестува основателя на Telegram Павел Дуров

Стоян Ненов Последна промяна на 26 август 2024 в 11:33 731 0

Защо Франция изненадващо арестува основателя на Telegram Павел Дуров

Снимка TechCrunch/Wikimedia Commons

Защо Франция изненадващо арестува основателя на Telegram Павел Дуров

Павел Дуров, основател и изпълнителен директор на популярното чат приложение Telegram, беше изненадващо арестуван на летище „Бурже“ край Париж на 25 август, съобщи Reuters. Според информация на „Льо Монд“ 39-годишният милиардер е кацнал с частния си самолет с полет от Азербейджан. Самолетът му е бил отклонен на летището и Дуров е бил арестуван.

Неофициално се твърди, че причината е, че е бил обявен за издирване в следствие на започнала проверка на Telegram за нелегални дейности, които се осъществяват в рамките на платформата и как тя им противодейства. Разследването проверява каква информация и реч на омразата се разпространяват в каналите на Telegram. Френските власти са притеснени и от разпространението на измами, онлайн тормоз и други нелегални дейности, които се случват в платформата. Те проверяват дали Telegram и в частност ръководството на компанията, върши всичко необходимо, за да се пребори с проблемите и злоупотребите. Ако бъде признат за виновен, Дуров може да получи до 20 години затвор.

„Telegram изпълнява законите на Европейския съюз, включително Закона за цифровите услуги. Модерацията на съдържанието е според стандартите на индустрията и постоянно се подобрява. Изпълнителният директор на Telegram Павел Дуров няма какво да крие и често пътува в Европа. Абсурдно е да се твърди, че платформа или собственикът ѝ, могат да са отговорни за злоупотребите на други с тази платформа“, казва Telegram в своя позиция.

Дуров има двойно гражданско – френско и на ОАЕ. Затова той попада именно под юрисдикцията на френската полиция, макар централата на Telegram да е в Дубай, където живее и самият Дуров.

Посолството на Русия във Франция също коментира случая. То призова френските власти да обявят ясно причините за задържането на Дуров и да гарантират неговите права, включително достъп до адвокат и до представители на консулството. Посолството критикува френските институции, че не сътрудничат с руските представители, съобщава БиБиСи. Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова, критикува западните неправителствени организации, че не са взели позиция по случая, но критикуваха забраната на Telegram в Русия през 2018 г. Забрана, която беше отменена през 2021 г.

Едуард Сноудън също критикува ареста на Дуров. Според него това е „атака срещу основните човешки права като свободата на словото и сдружаването“ и смята, че случаят „принизява не само Франция, но и целия свят“.

И Илон Мъск е сред критиците на ареста. Първо той публикува просто хаштага #FreePavel, но след това прекара по-голямата част от неделята, пускайки постове за свободата на словото, доверието на хората в медиите и модерирането на съдържанието като форма на цензура. Не пропусна да „захапе“ и Марк Зукърбърг, като заяви, че „той се е подал на натиска за цензура и макар че Instagram има голям проблем с изнудване на деца, Зук не е арестуван, защото цензурира свободното слово и дава на правителствата достъп до данните на потребителите“.

Павел Дуров е един от най-известните руски технологични предприемачи. Като основател на социалната мрежа "Вконтакте", той получава прякорът "руският Зукърбърг". След като не пожелава да споделя информация от социалната мрежа с властите в Москва, той е принуден да я продаде на близък до Путин олигарх. Дуров след това напуска Русия и създава Telegram. 

Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !