От няколко дни песните на някои от най-популярните изпълнители не са достъпни в YouTube. Музиката на Адел, Бол Дилън, Грийн Дей, Ръш, R.E.M. и много други популярни музиканти не са налични в популярната платформа, съобщава Variety.
Песните са блокирани предимно в САЩ. Те не са достъпни от събота насам, като при опит да бъдат пуснати, се появява съобщение, че това е съдържание на SESAC и не е достъпно в страната. SESAC е една от организациите на музикантите, която държи правата и помага за тяхното лицензиране от платформите.
Говорител на YouTube казва, че причината са преговори за правата между компанията и правоносителите. Досегашната сделка е изтекла, но преговорите не са приключили.
„Водихме добронамерени преговори със SESAC да подновим съществуващото споразумение. За съжаление, въпреки нашите най-добри опити, не успяхме да стигнем до решение преди изтичането на настоящето. За нас авторските права са много сериозна тема и затова съдържанието на SESAC вече не е достъпно в YouTube за САЩ. Водим активни разговори с организацията и се надяваме да подпишем нова сделка възможно най-скоро“, казва говорителят на YouTube. От SESAC не са коментирали темата.
Източник на Variety казва, че настоящето споразумение всъщност изтича след няколко дни и тълкува по-ранното спиране на музиката като част от преговорите. SESAC е доста по-малка организация спрямо ASCAP и BMI. Тя разполага с около 30 000 членове и 1,5 млн. творби. За сравнение, ASCAP има почти 800 000 членове. Но в SESAC членуват повече много популярни изпълнители и затова има доста голям пазарен дял.
Тези организации управляват правата на изпълнителите от тяхно име срещу процент. Те имат и възможността да блокират пускането или използването на музиката на определени места – от ресторанти и събития до онлайн платформи. Дори и те не обхващат пълния каталог на изпълнителите, затова някои песни и концерти са достъпни и в момента.
Освен това и песни на музиканти, които не членуват в SESAC, също са блокирани. Някои изпълнения на Бионсе и Ники Минаж не са достъпни, като вероятно причината е, че в тяхното създаване са участвали членове на SESAC и имат права върху музиката.
Всичко това създава обърквания сред потребителите, като YouTube публикува кратки обяснения и в социалните мрежи. В тях компанията описва ситуацията и казва, че разбира недоволството, което ситуацията причинява, но за момента не може да обяви конкретна дата за решаване на казуса.
Подобни спорове не са новост за бранша. По-рано тази година TikTok имаше трудни преговори с Universal Music Group, като те продължиха няколко месеца и през това време творбите на изпълнителните на организацията не бяха достъпни през социалната мрежа.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари