Все повече стадиони в САЩ въвеждат технологии за лицево разпознаване

Павлин Луканов Последна промяна на 26 август 2024 в 20:54 521 0

Все повече стадиони в САЩ въвеждат технологии за лицево разпознаване

Снимка Jon Matthews/Unsplash

Все повече стадиони в САЩ въвеждат технологии за лицево разпознаване

В съвременния свят едни от най-мащабните събития с големи групи от хора са разнообразните спортни срещи. Това разбира се поражда и много опасени по отношение на сигурността, имайки предвид наличието на много терористични групи, за които подобни събития са привлекателна цел. Къде обаче трябва да теглим разграничителната линия за прилагането на нови технологии, които уж са за цел на повишаване на сигурността?

В САЩ в момента има протести заради въведена наскоро програма на Професионалната бейзболна лига (MLB) за лицево разпознаване на феновете. Компаниите разработващи такива технологии и техните клиенти твърдят, че тези системи пестят време, а следователно и пари, като съкращават опашките на входовете на стадионите. Според скептиците обаче инструментите за наблюдение никога не са напълно сигурни, улесняват полицията в получаването на информация за феновете и подхранват тенденцията, в която технологията за наблюдение става все по-разпространена или дори задължителна.

Програмата на MLB за разпознаване на лица, наречена Go-Ahead Entry, позволява на участващите фенове да преминат на отделна линия за сигурност, която обикновено е по-кратка от останалите опашки. Феновете изтеглят приложението MLB Ballpark, изпращат селфи и лицето им се разпознава с камера на входа на стадиона. Шест отбора от MLB участват в Go-Ahead Entry, включително Philadelphia Phillies, Cincinnati Reds, Houston Astros, Kansas City Royals, San Francisco Giants и Washington Nationals.

Някои отбори, имат собствени програми за разпознаване на лица за експресно влизане. От 2021 г. насам Mets използват компанията за лицево разпознаване Wicket за своята програма Mets Entry Express. От компанията споделят, че вярват в отговорното използване на биометричните технологии за подобряване на преживяването по време на събитие, което включва много сериозно отношение към сигурността на данните и неприкосновеността на личния живот. На фона на това трябва да се отбележи, че използването на тези решения е доброволно.

Националната футболна лига (NFL) също започна да използва разпознаването на лица на Wicket за експресно влизане. Програмата в момента е достъпна само за персонала на отборите/в деня на мача, доставчиците и медиите, но не и за феновете. Някои отбори обаче обаче разполагат със системи за разпознаване на лица, които феновете могат да използват.

Разбира се има и много противници на въвеждането на тези системи, като не липсват и някои основателни опасения. В това число е евентуалното изискване на събраните данни от правоохранителни органи. Освен това данните винаги могат да бъдат придобити от външни страни чрез например хакерски атаки. Що се касае до ползите от по-бързо влизане на стадионите, се посочва, че това може да стане и по други начини, които не нарушават личните данни.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !