САЩ започват разследване срещу ИТ гигантите за онлайн цензура

Стоян Ненов Последна промяна на 21 февруари 2025 в 17:41 380 0

САЩ започват разследване срещу ИТ гигантите за онлайн цензура

Снимка Rob Pegoraro/Flickr

САЩ започват разследване срещу ИТ гигантите за онлайн цензура

Американската Федерална комисия по търговия (FTC) обяви, че започва проверка на местните ИТ гиганти по подозрение, че може да са налагали онлайн цензура, съобщава siliconAngle.

„Технологичните фирми не трябва да тормозят потребителите си. Тази проверка ще помогне на FTC да разбере по-добре как тези компании може да са нарушили закона, като за заглушавали и заплашвали американците за това, че са изказвали мнението си“, казва председателят на FTC Андрю Фъргюсън.

Комисията казва, че ще разглежда и най-малките детайли, тъй като не изключва компаниите да са направили „непредвидими вътрешни процедури“, които да ограничават някои потребители и да не им дават възможност да отговорят и да се защитят. В резултат, тези процедури могат да „навредят на потребителите, да засегнат конкуренцията и може да са следствие именно на липсата на конкуренция или са продукт на антиконкурентно поведение“, смята FTC.

Проверката включва и публична част. Комисията призовава потребителите да се включват, като изпратят своите отзиви и впечатления от използването на различните услуги. Те могат дори да опишат само ситуации, в които са смятали, че са били обект на цензура или някакви ограничения като блокиране, „сенчест бан“, демонетизация и всякакви други действия, които са смятани за нечестни или повеждащи. Гражданите имат срок до 21 май т.г. да изпратят своите коментари.

Лобистката организация The Chamber of Progress, която представлява някои технологични компании, се обяви против проверката. Тя смята, че разследването е базирано на политически пристрастия и желанието на политици да ограничат възможностите на платформите да модерират съдържанието. Според организацията, действията на политиците „игнорират факта, че консервативните създатели на съдържание и коментатори получават по-широк отзвук в платформите спрямо либералните гласове“.

The Chamber of Progress смята, че онлайн платформите се конкурират помежду си, като прилагат различни подходи за модерация на съдържанието. Според организацията, действията на властите ще превърнат всяка платформа в подобие на 4Chan и ще изобилстват от спам, измами и омраза.

Според анализ на Кейси Нютън от Platformer, случващото се е отражение и на провала на Meta в политиката ѝ. През последните месеци ИТ гигантът направи рязък завой в правилата си, който беше тълкуван като опит да се хареса на новата власт на републиканците. Тя открито призна, че може да е имало моменти на цензура и се извини, като обеща да направи промени в правилата си, за да не допуска повече такива ситуации.

Нютън обаче смята, че всичко това всъщност е разбрано от регулаторите като признание, че компанията е нарушавала законите и е дало повече аргументи на консервативните критици. В резултат те са намерили и още поводи за започване на проверки, които сега ще обхванат практически целия сектор.

    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !