Хроничното бъбречно заболяване заради прегряване може да стане сериозна заплаха за здравето на десетки милиона работещи от целия свят, ако глобалния ръст на температурата продължи и през следващите десетилетия, предупреждават лекарите. В зоната на риска са две трети от населението на планетата, живеещи в тропиците и субтропиците, работещи в тежки условия под открито небе. Първите огнища на необратима бъбречна недостатъчност вече бяха регистрирани в Салвадор, Никарагуа и някои други региони.
За разлика от традиционната форма на хроничното бъбречно заболяване, което се среща преди всичко при вързаните хора и при болните от диабет или хипертония, в горещите селски региони на Салвадор и Никарагуа вече бяха фиксирани огнища на бъбречна недостатъчност. В резултат от това рекордно голям брой местни селяни започнаха да умират, понеже техните бъбреци отказват да работят. Същите проблеми започнаха да възникват и при хората, които работят тежка физическа работа в други региони на Централна Америка, Африка, Индия и Близкия Изток.
Бъбреците осигуряват водния баланс на организма, което ги прави особено чувствителни към екстремални температури. При ежедневна работа в условия на висока околна температура, бъбреците работят в стресово състояние, което в крайна сметка прераства в тежко заболяване или пълна бъбречна недостатъчност. При това симптоми може и да няма, като в този случаи хората не могат да почувстват развиването на болестта и навреме да предприемат мерки.
С увеличаването на броя и интензивността на горещите дни все повече хора са подложени на различни опасности, които носи със себе си покачването на глобалната температура.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари