Основателят и изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг обяви, че компанията се отказва от досегашните проверки на факти в публикациите, които се разпространяват от потребителите на Facebook, Instagram и Threads. Вместо тях ИТ гигантът ще премине към информационни бележки, каквито вече се използват и от X на Илон Мъск.
В сайта на Meta Зукърбърг публикува дълъг коментар, в който казва, че от 2019 г. насам компанията е направила много промени и е разработила системи за модериране на съдържанието в платформите си. А от 2016 г. работи с различни проверители на факти. Дълго време Meta не искаше да бъде виждана като арбитър на съдържанието и затова сключваше договори с независими проверители.
„Намерението ни беше тази програма да използва независими експерти, които да дават на хората повече информация за нещата, които виждат онлайн, особено „вирусно“ разпространявите се измами, за да могат потребителите да преценяват сами какво виждат и четат. Нещата обаче не се развиха така, особено в САЩ. Експертите, както всички останали, имат своите пристрастия и гледни точки. Това си личеше в решенията, които някои взимаха, какви факти да проверяват и как. С времето имаше твърде много съдържание, което хората биха приели за легитимна политическа реч и дебат, но беше проверявано. Нашите системи пък носеха реални последствия като слагаха етикети и намаляваха дистрибуцията. Така, програма, която трябваше да информира, твърде често се превръщаше в инструмент за цензура“, пише Зукърбърг. Той допълва, че и твърде много потребители са били наказвани неправилно от платформата, а съвсем редовни публикации са били ограничавани.
Затова сега компанията драстично сменя подхода.Тя ще прекрати настоящата програма за независими проверители на факти, като започва първо в САЩ. Ще я замени с Community Notes, като Зукърбърг директно казва, че тя е взаимствана от успеха ѝ в X и ще работи на сходен принцип.
Потребителите ще могат да пишат бележки за различните публикации, които виждат. Система от алгоритми ще ги анализира и ще преценява кога има достатъчно на брой хора с различни възгледи, които са се съгласили по дадената тема. Тогава ще генерира информационна бележка, която ще добавя към въпросното съдържание. Meta няма да участва в писането на бележките.
Компанията допълва, че през следващите месеци ще усъвършенства процеса и ще премахне и наказанията за ограничаване на проблемните публикации. Бележките няма да са натрапващи и постепенно ще бъде изработена и методика за информиране на потребителите как са генерирани тези данни.
Освен това Meta ще промени алгоритмите, за да могат потребителите да виждат повече политическо съдържание. Хората ще имат повече контрол да персонализират своите новинарски потоци и да избират какво да виждат, а политическото съдържание вече няма да бъде разглеждано като отделна категория и ще е наравно с всичко останало. Промените започват първо в САЩ, като Meta не казва кога ще бъдат разгърнати и в други страни.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари