Meta разреши нейните AI модели да бъдат използвани за военните цели на САЩ

Промяната в политиката, която обхваща правителствени агенции и изпълнители, работещи в сферата на националната сигурност, има за цел да насърчи „отговорните и етични“ иновации, заяви компанията

Стефан Николов Последна промяна на 07 ноември 2024 в 12:10 519 0

Meta разреши нейните AI модели да бъдат използвани за военните цели на САЩ

Снимка Sam Johnston

Meta разреши нейните AI модели да бъдат използвани за военните цели на САЩ

В началото на тази седмица Meta разреши на правителствени агенции и изпълнители в САЩ, работещи в областта на националната сигурност, да използват нейните AI модели за военни цели, съобщи компанията, като по този начин промени политиката си, която забраняваше използването на нейната технология за подобни цели.

Meta заяви, че ще предостави своите AI модели, от фамилията Llama, на разположение на федералните агенции и че работи с отбранителни компании като Lockheed Martin и Booz Allen, както и с технологични компании, ориентирани към отбраната, включително Palantir и Anduril. Моделите Llama са с отворен код, което означава, че технологията може да бъде свободно копирана и разпространявана от други разработчици, компании и правителства.

Ходът на Meta е изключение от нейната „политика за приемлива употреба“, която забранява използването на софтуера на компанията за изкуствен интелект за „военни, бойни и ядрени индустрии“, наред с другите цели.

В публикация в своя блог в понеделник Ник Клег, президент по глобалните въпроси на Meta, заяви, че сега компанията подкрепя „отговорното и етично използване“ на технологията, което подкрепя Съединените щати и „демократичните ценности“ в глобалната надпревара за надмощие на изкуствените интелекти.

„Мета иска да изиграе своята роля в подкрепа на безопасността, сигурността и икономическия просперитет на Америка - а също и на нейните най-близки съюзници“, написа г-н Клег. Той добави, че „широкото приемане на американските модели на изкуствени интелекти с отворен код служи както на икономическите интереси на страната, така и на интересите на националната сигурност“.

Представител на Meta заяви, че компанията ще сподели технологията си с членовете на разузнавателния алианс Five Eyes: Канада, Великобритания, Австралия и Нова Зеландия в допълнение към Съединените щати. По-рано агенция Блумбърг съобщи, че технологията на Meta ще бъде споделена с държавите от алианса „Пет очи“.

Meta, която е собственик на Facebook, Instagram и WhatsApp, се стреми да разпространи своя AI софтуер сред възможно най-много разработчици от трети страни, тъй като конкурентите като OpenAI, Microsoft, Google и Anthropic се борят за лидерство в надпреварата за AI. Meta, която изоставаше от някои от тези компании в областта на изкуствения интелект, реши да отвори кода си, за да навакса изоставането си. Към август софтуерът на компанията е бил изтеглен повече от 350 милиона пъти.

Meta вероятно ще се сблъска с проверки на своя ход. Военните приложения на технологичните продукти от Силициевата долина се оказаха спорни през последните години, като служителите на Microsoft, Google и Amazon протестираха гласно срещу някои от сделките, които техните компании сключиха с военни изпълнители и отбранителни агенции.

Докато OpenAI и Google твърдят, че технологиите, които стоят зад техния софтуер за изкуствен интелект, са твърде мощни и податливи на злоупотреби, за да бъдат разпространени, Meta заяви, че изкуственият интелект може да бъде подобрен и направен по-безопасен само като се позволи на милиони хора да преглеждат кода и да го изследват.

Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !