Китай обвини Intel, че умишлено оставя уязвимости в процесорите си в полза на САЩ

Павлин Луканов Последна промяна на 21 октомври 2024 в 10:17 360 0

Китай обвини Intel, че умишлено оставя уязвимости в процесорите си в полза на САЩ

Снимка Intel

Китай обвини Intel, че умишлено оставя уязвимости в процесорите си в полза на САЩ

От няколко години сме свидетели на значително противопоставяне между САЩ и Китай в технологичния сектор. Една от линиите на противопоставяне е по обвиненията на САЩ за това, че някои чипове и продукти от Китай са заплаха за националната сигурност на страната, тъй като в тях има вградени възможности за следене. Така САЩ наложи много ограничения на редица компании, основно свързани с мрежовото оборудване, включително за мобилната инфраструктура.

Сега обаче сме свидетели и на обвинения в обратната посока, като наскоро Китай заяви, че престъпната кибергрупа Volt Typhoon всъщност е актив на ЦРУ. Освен това от страната тъврдят, че продуктите на Intel, продавани в Китай, съдържат чести уязвимости и са засегнати от дефекти.

Асоциация за киберсигурност на Китай (CSAC) също така заяви, че продуктите на Intel представляват сериозни рискове за националната сигурност, твърдейки, че американските производители на полупроводници са инсталирали задна вратичка на АНС (агенцията за национална сигурност) в почти всички свои централни процесори (CPU) от 2008 г. насам, за да създадат система за защита на сигурността от следващо поколение.

Това представлява огромна заплаха за сигурността на критичната информационна инфраструктура на страните по света, включително и на Китай, заяви CSAC като част от обвиненията си в акаунта на организацията в WeChat.

САЩ и Китай често си отправят подобни обвинения, като неотдавна американските законодатели настояваха за налагане на по-големи ограничения на доставчиците, които предават американско оборудване за производство на съвременни чипове на Huawei, която САЩ включиха в списъка си с юридически лица през 2019 г., ограничавайки бизнеса да търгува с технологичната компания.

Китай също така е обвиняван, че прониква в критичната инфраструктура на САЩ, за да състави списък с цели, по които да нанася удари в случай на избухване на война между двете държави. Тази седмица министрите от правителството на Обединеното кралство също заявиха, че китайските държавно спонсорирани заплахи може би вече имат достъп до критичната инфраструктура на Обединеното кралство.

В изявление, публикувано в WeChat, китайското подразделение на Intel заяви, че ще поддържа комуникация със съответните органи, за да изясни всички опасения и ще потвърди ангажимента си към безопасността и качеството на продуктите. Междувременно CSAC също така поиска от Администрацията за киберпространството на Китай да започне разследване на продуктите на Intel, продавани в Китай, за уязвимости и задни вратички.

Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !