Италия и Starlink поставят под заплаха инициатива за сателитен интернет на ЕС

Павлин Луканов Последна промяна на 11 януари 2025 в 13:10 20 0

Италия и Starlink поставят под заплаха инициатива за сателитен интернет на ЕС

Снимка ЕС

Италия и Starlink поставят под заплаха инициатива за сателитен интернет на ЕС

Starlink, част от SpaceX на милиардера Илон Мъск, е най-големият доставчик на сателитен интернет, като компанията активно извежда в орбита множество сателити, които да позволят глобално покритие и надеждна връзка с високи скорости на трансфер. ЕС също подготвя собствена алтернатива, наречена IRIS², която дели да даден независимо от външна страна или организация решение за сателитна свързаност в региона.

На фона на това стана ясно, че италианското правителство обмисля закупуването на услуги от Starlink, а потенциалната сделка предизвика полемика в Европа. Данни за подобни преговори се появиха в неделя, като тогава Bloomberg съобщи, че те са в напреднала фаза. Стойността на сделката е 1.6 млрд. долара, а преговорите са започнали към средата на 2023 г.

Това очаквано доведе до негативни реакции в Европа, особено във връзка с натиска върху европейската космическа индустрия. В понеделник италианското правителство направи изявление, в което отрече да са подписвани каквито и да било договори за сателитните услуги Starlink, които включват сигурен широколентов интернет и други комуникации от хиляди сателити в ниска околоземна орбита. Въпреки това италианското правителство призна, че е водило разговори със SpaceX.

Starlink е достъпна за крайни потребители в Европа, но евентуалното придобиване от държава на услугите за правителствени цели е в противовес с плановете за системата IRIS². Припомняме, е окончателното споразумение за реализирането на този проект беше обявено преди по-малко от месец. Планира се извеждане в орбита на 290 сателита, като системата би трябвало да е функционална към 20230 г., като разходите за разработката възлизат на 10.5 млрд. долара. Италия дори успя да си осигури една от трите основни наземни станции.

Отвъд IRIS² има и други поводи за разочарование, особено заради политиката на Мъск, който насърчава крайно десни политически каузи в Европа, особено в Германия и Обединеното кралство.

Имайки предвид всички фактори ще е много по-добре за региона да има собствена система, която да дава независимост в много отношения. Все пак Мъск прави доста ексцентрични решения, които в критични ситуации могат да имат голямо влияние. Това ще е много силно изразено при използване за военни цели, тъй като инфраструктурата не на частна организация, а през нея може да минават секретни данни.

Предстои да видим как ще се развие тази ситуация, но все пак изглежда сателитната система на ЕС е на път да бъде реализирана.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !