Япония най-сетне спечели „войната срещу дискетите“

Стоян Ненов Последна промяна на 05 юли 2024 в 19:59 3489 0

Япония най-сетне спечели „войната срещу дискетите“

Снимка SjJillan/Unsplash

Япония най-сетне спечели „войната срещу дискетите“

Япония се свързва с най-модерните технологии и хората по целия свят знаят колко е напреднала страната в това отношение. Но въпреки това тя имаше и своята малка „тайна“. А именно, че в държавните институции масово се използваха дискети за обмен на файлове.

Преди две години правителството на Япония обяви „война на дискетите“ и си постави за цел да премахне напълно тази стара технология от ежедневието на институциите. Считано от 28 юни 2024 г. целта е постигната, съобщава Ars technica.

Министърът на цифровите технологии Таро Коно обяви победата няколко дни по-късно. За целта се е наложила сериозна преработка на законодателството. Трябвало е да се премахнат 1034 регулации, които описват как, кой и при какви условия да използва дискетите в държавните институции. Оставено е само едно изключение за правителствена структура, която отговаря за рециклирането на автомобили, но не са дадени подробности.

През януари т.г. японското правителство спря да изисква дискети, CD-та и други физически носители на дигитална информация и от гражданите и фирмите. Сега всичко може да се подава онлайн или на място.

Япония отдавна трябваше да предприеме този ход. Дискети не се произвеждат от 2011 г. насам, а този тип носители не може да отговори на най-модерните стандарти за сигурност или дори за по-елементарни неща като капацитет за съхранение. Използването на дискети изискваше и запазване на по-стари компютърни системи, които да могат да работят с тях, което е допълнително компрометиране на сигурността.

И въпреки всичко това дискетите оставаха дълго време заради съпротива от служители. Подобно недоволство спира модернизацията и на други системи в държавни институции. Наскоро Световната класация за дигитална конкурентоспособност постави Япония на 32-ро място от 64. Основната причина за позицията е именно, че има още много системи, които трябва да бъдат обновени.

Съпротива има за преминаването към клауд архитектура за административните системи. Министър Коно се опитва да промени това и да премахне други остарели изисквания, включително премахване на личните печати. Инциативата започна още през 2020 г., но напредва „с темпото на глетчер“, коментира The Japan Times.

Друг проблем за дигиталната трансформация на страната са факс машините. Много институции, а и фирми, в Япония все още предпочитат факса пред имейла. През 2021 г. плановете за постепенно премахване на факс машините от държавните институции дори бяха отменени, именно защото имаше голямо недоволство сред служители и граждани. Според някои аналоговите системи са по-сигурни, а според други съпротивата е главно заради навика – хората са свикнали с тези устройства и след като успяват с тях да си свършат работата, не искат да ги сменят.

Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !