
В Париж се провежда среща на високо равнище за изкуствения интелект, като вече има някои интересни заявки. Домакинът, френският президент Еманюел Макрон, заяви, че Европа ще намали регулациите, за да улесни развитието на изкуствения интелект в региона. Освен това той призова за инвестиции в ЕС, по-конкретно във Франция. Ръководителят на цифровия отдел на Европейския съюз Хена Виркунен също обеща, че блокът ще опрости правилата си и ще ги прилага по удобен за бизнеса начин.
Това идва в отговор на решението на новия президент на САЩ Доналд Тръмп, който до голяма степен премахна някои ограничения в сферата на ИИ, наложени то предшественика му. Целта е да се повиши конкурентоспособността на САЩ, а това от своя страна засилва натиска върху ЕС по отношение на регулациите.
Като използва примера с катедралата Нотр Дам, която беше възстановена за рекордно кратко време след опустошителен пожар, благодарение на специална, опростена регулация, Макрон каза, че подходът ще бъде възприет за центровете за данни и за разрешенията за пускане на пазара.
Междувременно Главният изпълнителен директор на Alphabet, Сундар Пичай, заяви, че производителността на Европа зависи от използването на тази нововъзникваща технология. Той призова за създаване на екосистеми за иновации и приемане на изкуствен интелект като тази, която по думите му се развива във Франция.
От своя страна Европейскаият комисар Виркюнен, заяви, че е разбрала посланието. Според нея трябва да се разгледат правила и има твърде много припокриващи се регулации. Тя добавя, че ще бъде намалена бюрокрацията, както и административната тежест. Миналата година европейските законодатели одобриха Акта за изкуствения интелект, първият в света цялостен набор от правила, регулиращи тази технология.
Макрон обяви, че инвестициите на частния сектор в областта на ИИ във Франция възлизат на около 109 млрд. евро. (около 218 млрд. лв.) Отделно от това, един от първите резултати от срещата на върха беше стартирането на Current AI, партньорство между държави като Франция и Германия и играчи от индустрията, включително Google и Salesforce. С първоначална инвестиция от 400 млн. долара (759 млн. лв.) партньорството ще ръководи проекти от обществен интерес. Целта му е да получи до 2.5 млрд. долара (4.745 млрд. лв.) капитал за пет години.
Предстои да видим дали Европа ще наруши наложилата се през годините сентенция, че САЩ въвеждат иновации, а Европа регулира. Определено има нужда от намаляване на бюрокрацията, но дали това трябва да е на всяка цена?
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари