Австралия забрани на тийнейджърите да използват социални мрежи

Стоян Ненов Последна промяна на 02 декември 2024 в 09:59 568 0

Австралия забрани на тийнейджърите да използват социални мрежи

Снимка Tofros.com/Pexels

Австралия забрани на тийнейджърите да използват социални мрежи

Австралия въведе най-строгия (засега) закон в света, който забранява на лица под 16-годишна възраст да използват социални мрежи. Премиерът Антъни Албанийс обяви, че законът е нужен, за да защити младите хора от „вредите“ на социалните мрежи, съобщава БиБиСи.

Законът влиза в сила след 12 месеца, за да даде време на компаниите да въведат нужните мерки. Тук е и проблемният момент, тъй като социалните мрежи няма да имат право да изискват лични документи от потребителите и ще трябва да намерят други начини да потвърдят, че те не са под разрешената възраст. Правителството ще предложи няколко технологии, но отговорността е на компаниите да изберат, въведат и поддържат методите, с които да проверяват потребителите.

Освен това цялата отговорност попада върху фирмите. Те могат да бъдат глобени до 50 млн. австралийски долара, ако регулаторите преценят, че дадена компания не е положила достатъчно усилия. Наказания за родителите и тийнейджърите няма дори и да бъдат хванати в нарушение.

Законът провокира критики с неясните си и непълни правила. Освен ограничената отговорност и липсата на яснота как ще бъде налаган възрастовия лимит, няма и мерки за заобикалянето на правилата. Например чрез VPN или друга услуга. А и са засегнати само социални мрежи, но не и чат приложения, гейминг платформи и сайтове, които могат да се използват без регистрация, както е YouTube например. Критики има и по адрес на това доколко законът няма да нарушава личното пространство на всички заради проверките.

Забраната среща подкрепа от родителските организации, но и недоволство от младежките. „Твърде дълго време родителите имаха невъзможен избор между да се предадат и да позволят на детето им да използва пристрастяващо устройство или да видят детето си изолирано и да се чувства отхвърлено“, казва Ейми Фрийдлендър, един от привържениците на забраната.

„Разбираме, че сме уязвими на рискове и негативно влияние от социалните мрежи… но искаме да участваме в разработката на решенията“, коментира организацията eSafety Youth Council.

Очаквано, социалните мрежи са против закона. Google и Snap го критикуват, че е неясен и не дава достатъчно подробности. Meta смята, че той ще е „неефективен“ и няма да изпълни целите си. Х пък се съмнява дали законът е правно издържан и, че може да е несъвместим с международните регулации и правата на човека.

„Не спорим, че внедряването на закона ще бъде перфектно. Точно, както и забраната за лица под 18-годишна възраст да употребяват алкохол, не означава, че никой под тази възраст никога няма достъп до алкохол, но все пак знаем, че това е правилна стъпка“, коментира премиерът.

Примерът на Австралия е следен внимателно и от други страни. Норвегия вече обяви, че иска да въведе подобен закон и ще следи развитието на казуса. Великобритания също беше заявила позиция в подкрепа на такава регулация, но в последствие секретарят по технологии обяви, че „сега не е моментът“ за въвеждането ѝ. Във Франция вече има сходен закон, но той разрешава използването на социални мрежи от деца, ако родителят е дал своето съгласие. Дори и без него обаче, проучвания показват, че много от младежите са намерили начини да заобикалят забраната.

Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !