Apple трябва да плати 13 млрд. евро данъци в ЕС

Върховният съд на ЕС потвърди и антитръстовата глоба от 2.4 млрд. евро срещу Google

Стефан Николов Последна промяна на 12 септември 2024 в 14:02 444 0

Apple трябва да плати 13 млрд. евро данъци в ЕС

Снимка Niccolò Chiamori/Unsplash

Apple трябва да плати 13 млрд. евро данъци в ЕС

Apple претърпя сериозно поражение, след като най-висшият съд на ЕС постанови, че производителят на iPhone трябва да плати данъци в размер на 13 млрд. евро, отменяйки по-ранното решение в полза на голямата технологична корпорация.

Решението е във връзка с делото от 2016 г., когато ръководителят на ЕС по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер заяви, че Ирландия е сключила с компанията незаконна сделка за облекчаване на условията, изразяваща се в данъчна ставка от по-малко от 1%.

В началото на тази седмица в своето окончателно решение Съдът на Европейския съюз заяви, че „потвърждава решението на Европейската комисия от 2016 г: Ирландия е предоставила на Apple неправомерна помощ, която трябва да бъде възстановена“.

През 2020 г. съд от по-ниска инстанция отмени постановлението на Комисията и сега решението на Съда на ЕС да отмени това решение беше неочаквано и окончателно.

Главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук по-рано отхвърли позицията на комисията като „пълна политическа глупост“. Във вторник компанията заяви, че ЕС „се опитва да промени правилата със задна дата и да пренебрегне факта, че съгласно изискванията на международното данъчно право нашите доходи вече са обложени с данъци в САЩ“.

В отговор на решението на Съда на ЕС Вестагер заяви: „Това е победа за Комисията. Това е и победа за равнопоставеността на вътрешния пазар и за данъчното правосъдие“.

Ирландското министерство на финансите заяви, че ще разгледа решението, но добави: „Ирландската позиция винаги е била, че страната не предоставя преференциално данъчно третиране на каквито и да било компании и данъкоплатци“.

Изданието Ars Technica обръща внимание, че случаят се следи внимателно в целия Европейски съюз, тъй като в миналото усилията на ЕС да проучи споразуменията между компаниите и държавите членки претърпяха неуспех и се превърнаха в преломен момент за данъчните дела на големите технологични компании в Европа.

Миналата година Amazon спечели съдебната битка за данъчните си споразумения в Люксембург, след като Съдът на ЕС постанови, че Комисията не може да принуди големия американски ритейлър да плати 250 млн. евро данъци на Люксембург. Брюксел загуби и подобно дело за данъчното третиране на Starbucks в Нидерландия, но не обжалва решението.

Въпреки това във вторник Съдът на ЕС потвърди първоначалното заключение на Комисията, че данъчната структура на Apple в Ирландия, която изключва печалбите, генерирани от лицензите за интелектуална собственост, притежавани от нейните международни и европейски подразделения, наистина представлява държавна помощ.

Впоследствие Apple прекрати своята „двойна ирландска“ структура, веднага след като Ирландия затвори тази вратичка през 2015 г. Междувременно новата глобална минимална данъчна ставка, която влезе в сила тази година в много държави, прилага глобална минимална действаща данъчна ставка от 15% върху корпоративните печалби.

Въпреки това Дан Нейдъл, основател на мозъчния тръст Tax Policy Associates, заяви, че решението на Съда на ЕС относно Apple все пак ще има „значителни последици“, които ще принудят държавите членки и мултинационалните компании да преразгледат начина, по който печалбите се разпределят между държавите.

На Ирландия беше наредено да си прибере 13-те млрд. евро от парите, които бяха съхранявани в депозитна сметка през последните шест години, докато страните очакваха решението на Съда на ЕС. Общата сума в сметката е намаляла от първоначално заделените 14,3 млрд. евро през 2018 г., тъй като парите са били инвестирани в държавни облигации от еврозоната, чиято стойност е спаднала.

Независимо от това във вторник Брюксел спечели знаково антитръстово дело срещу Google, след като Съдът на ЕС постанови, че интернет гигантът е злоупотребил с пазарната си мощ, като е класирал своите услуги за пазаруване пред конкурентите си - предоставяйки си незаконно и несправедливо предимство. Съдът потвърди глобата на ЕС в размер на 2,4 млрд. евро за нарушаване на конкуренцията, наложена на Google по това дело.

Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !