

Sony представи нов тип LCD дисплей за телевизори - дисплей с RGB LED подсветка. Той използва отделни малки червени, зелени и сини (RGB) светодиоди за осветяване на LCD пикселите. Всъщност новата система съчетава най-добрите качества на mini-LED и OLED технологиите.
Sony е дала на новата технология малко тромавото име General RGB LED Backlight. Като цяло тя е подобна на mini-LED, тъй като включва масив от светодиоди, разположени по целия панел. В конвенционалните телевизори със светодиодна или mini-LED подсветка се използват светодиоди, излъчващи синя светлина, а върху тях се монтират различни филтри, което дава възможност за формиране на цветно изображение.
RGB LED технологията на Sony използва модули за задно осветяване, състоящи се от червени, зелени и сини светодиоди. Светлината от тях се насочва директно към пикселите на LCD панела, без да преминава през допълнителни слоеве от цветни филтри. Това осигурява по-висока яркост, а също така дава възможност за по-прецизно регулиране на яркостта и цветовете. В спецификациите на Sony е посочена максимална яркост от 4000 cd/m², което е около два пъти повече от тази на повечето мини-LED телевизори. Освен това се отбелязва 99% покритие на DCI-P3 цветовата палитра и 90% покритие на BT.2020.
Разбира се, целият този масив от разноцветни светодиоди трябва да се управлява. За тази цел се използва модифицираната технология XR Backlight Master Drive. Във флагманския телевизор Bravia 9 на Sony тази технология се базира на 22-битов LED драйвер, който позволява по-прецизно управление на яркостта - конвенционалните мини LED телевизори използват 10 или 12-битови драйвери. В новата RGB LED технология на Sony битрейтът на драйвера за управление на подсветката е увеличен до 66 бита (по 22 бита за червения, зеления и синия цвят).
Новата технология също така увеличава цветовия обем - броя на цветовете, които телевизорът може да покаже при различните нива на яркост. Sony заяви, че нейният RGB LED панел осигурява четири пъти по-голям цветови обем от стандартния QLED панел. Това предимство може да се забележи не само при ярките цветове, но и при по-тъмните нюанси.
Освен че увеличава яркостта, покритието на цветовото пространство и обема на цветовете, новата RGB LED технология на Sony обещава по-широк зрителен ъгъл, което е традиционно ограничение на LCD телевизорите. Наличието на филтри в LED и mini-LED телевизорите води до замъгляване и изкривяване на цветовете при гледане на картината под ъгъл спрямо равнината на телевизора.
В новата RGB LED технология на Sony компонентите на червената, зелената и синята подсветка се насочват към съответните пиксели на LCD панела с висока прецизност. Потенциалът за изкривяване на цветовете все още е налице, но цветовото изместване е сведено до минимум, което позволява цветовете да останат чисти при всеки ъгъл на гледане.
Друго предимство на новата технология на Sony е, че при нея няма ограничения за размера на дисплея. Произвеждат се OLED телевизори с диагонал до 97 инча, но производството на модели, по-големи от 83 инча, е нерентабилно. Оттук идва и скокът на цените: от около 5000 долара за 83-инчов OLED (като например LG G4) до около 20 000 долара за 97-инчова версия.
От друга страна Sony изтъква, че LCD телевизорите с нейната нова RGB LED технология могат да бъдат увеличавани до изключително големи размери по-рентабилно от OLED телевизорите, което позволява дисплеи с размер над 100 инча. В същото време те ще могат да се конкурират по цена с мини-LED моделите, за разлика от OLED.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари