LG решава „последното парче от пъзела на OLED“

Стефан Николов Последна промяна на 27 август 2024 в 20:50 992 0

LG решава „последното парче от пъзела на OLED“

Снимка LG

LG решава „последното парче от пъзела на OLED“

Сред трите цвята на пикселите, които се срещат в OLED дисплеите, синият се отличава с най-голяма неефективност и по-кратък живот в сравнение с червения и зеления пиксел. Но сега LG заяви, че е преодоляла този проблем, като е използвала комбинация от тандемни OLED и комбинация от сини фосфоресциращи и флуоресциращи материали. Това нововъведение ще доведе до по-добра ефективност и подобрена стабилност на изображението през целия живот на дисплея.

През 2012 г. LG пусна първия 55-инчов OLED телевизор. OLED технологията е известна с впечатляващото си качество на изображението и ниското време за реакция в сравнение с LCD дисплеите. Въпреки това има и някои недостатъци, като например високата цена и прогарянето на изображението. Прогарянето се проявява, когато статични изображения (напр. лентата със задачи на Windows, новинарските ленти, HUD на игрите) се показват за продължителен период от време, което води до по-бързо разрушаване на пикселите и оставя след себе си "призрачни" изображения.

Производителите на дисплеи са разработили различни методи за намаляване на burn-in ефекта, включително затъмняване на пикселите при статичните изображения, за да се намали натоварването на пикселите, и преместване на пикселите, при което пикселите леко се преместват на равни интервали.

Един от основните фактори, които допринасят за прогарянето и износването, е синият пиксел и начинът, по който той излъчва светлината в сравнение с червените и зелените пиксели. OLED пикселите са съставени от органичен материал, който излъчва светлина чрез фосфоресценция или флуоресценция. Фосфоресценцията като цяло е по-ефективна и по-бавно води до разграждане. Червените и зелените пиксели в някои OLED технологии използват фосфоресцентни излъчватели, докато сините пиксели обикновено излъчват светлина чрез по-малко ефективната флуоресценция. Тъй като сините пиксели се нуждаят от повече енергия, за да постигнат същата яркост като червените и зелените пиксели, те се разрушават по-бързо, което води до проблема с прогарянето.

„Dream OLED“ на LG се справя с това предизвикателство, като използва двуслойна тандемна структура, която наслоява светлоизлъчващите елементи на OLED. Тази подредена конструкция използва както флуоресцентни, така и фосфоресциращи материали за синята светлина. LG смята, че Dream OLED ще осигури 10-20% увеличение на ефективността на дисплея. Това подобрение на ефективността ще намали натоварването на пикселите и ще удължи живота на сините пиксели. Компанията Universal Display Corporation, производител на материали за дисплеи в САЩ, доставя синия фосфоресциращ материал.

Изданието TechSpot допълва, че тандемната OLED технология може да звучи познато, тъй като Apple представи подобна концепция в своя iPad Pros през 2024 г. Подходът на Apple включва подреждане на два OLED слоя, което подобрява яркостта и продължителността на живота, но не решава директно проблема със сините пиксели. Ако оценките за ефективността на LG са точни, не е пресилено да се счита, че производителите на телефони биха могли да бъдат първите, които да възприемат тази функция за пестене енергията на батерията.

Виж още за:
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !